Kamuda Blokzincir Konferansı Düzenlendi.

Daha önce devlet otoritesinin bitcoinin yasal statüsü hakkındaki görüşlerini özetleyen  bir yazı yazmıştım. Ülkemizinde bitcoine mesafeli dursa da onun temellerini oluşturuan blockchain teknolojisi konusunda daha ilgili olduğu açık. Ticaret Bakanlığı organizasyonunda 9 ocak tarihinde Ankara da Kamuda Blockchain Sempozyumu yapıldı. Sempozyum sırasında Ticaret Bakanlığı ile Blockchain Türkiye Platformu arasında işbirliği protokolü imzalandı. Sayın Bakanımız Ruhsar Pekcan gelişmeyi Twitter hesabından duyurdu .

Blockchain Türkiye Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “Blokzincirde belki son zamanlarda özellikte kripto paralardan dolayı bir hayal kırıklığı yaşanıyor olabilir ancak bunları önemsememiz gerekiyor.” dedi.

Eczacıbaşı, Ticaret Bakanlığı’nda gerçekleştirilen “Kamuda Blokzincir Konferansı”nda yaptığı konuşmada, platformu 24 yıl önce kurulan Türkiye Bilişim Vakfının bir alt kurumu olarak geçen sene oluşturduklarını söyledi.

Vakfı kurmalarının ilk nedeninin teknoloji olmadığını belirten Eczacıbaşı, “Amacımız, teknolojinin toplumlara, bireylere, kurumlara getirmesi gereken davranış değişikliğini özümsemek ve buna hazırlanmaktı.” diye konuştu.

Eczacıbaşı, geçmişi 10 seneye dayanan blokzincir teknolojisinin bu süreç içinde karşılaşılan ezber bozucu yeniliklerden biri olduğuna işaret ederek, bu teknolojide özellikle son 1-2 senede baş döndürücü gelişmelerle iniş ve çıkışların yaşandığını dile getirdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, blokzincir konusunda bakanlık olarak kamuda çok önemli bir vazife üstlendiklerini belirterek, “Bu konunun öncülerinden biri oluyoruz. Çalışmalarımızı tamamlayarak, konuyla ilgili bakanlıklar nezdinde resmi ilk birimimizi kurmuş bulunuyoruz.” dedi.Pekcan, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, küresel ölçekte büyük değişimlerin ve gelişmelerin yaşandığı bir süreçten geçildiğine işaret ederek, “blokzincir”in de bunlardan biri olduğunu söyledi.

Ülkemizde bu Konuda ağırda olsa adımlar atılması sevindirici. Sanırım bitcoinin ikinci plana itilip, blockchain üzerinden gidilmesi bilinçli bir tercih.Bakalım bu işbirliği protokolü ne gibi gelişmeleri ortaya çıkaracak. İlgi ile takip ediyoruz.

 

 

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir