Ethereum Hardfork ‘u 1 di 3 oldu !!!

Uzun süredir beklenen ve bir süredir  ertelelenen Metroplis forkunun Byzantium dan sonraki 2. aşaması  Ethereum Constantinople  Hardfork‘u7080000 blokta muhtemel 16 Ocak’ta  olacağı açıklanmıştı. Bu beklenen ve planlı bir forktu. Blok ödülünü 3 Ether den 2 Ethere düşürecek, bıu forkla POS a geçilmese bile POS a geçiş yolunda atılmış son ve en sağlam adım olacak. Planlı bir fork olduğu farklı düşününe bir ekip olmadığı için yeni bir fork coin oluşma ihtimalide yoktu. Bunu herkesin az çok bildiği konuya hakim olduğunu düşündüğüm için. Çok ayrıntılarına girmiycem . Gelelim diğerlerine

Bugün coinmarketcal a göz atarken ocak ayı içerisinde Ethereum ile ilgili 2 hardfork daha olduğunu gördüm. Ufak bir araştırma yaptım. Bir İki yerli sitede de haberlerinin gördüm.  Ama  çokta ayrıntılı bilgi bulamadım. Hemkendim için hemde siz değerli okurlar için izlenimlerimi paylaşmaya karar verdim.

Ethereum Classic Vision Hard Fork (ETCV)– 11 Ocak 2019, 20:00 GMT: Tüm Ethereum sahipleri, cüzdanlarında tuttuğu her ETH için 3 ETCV alacak.

Ethereum Nowa Fork (ETN)– 12 Ocak 2019: Ethereum sahipleri cüzdanlarındaki her ETH için 1:1 oranında ETN alacak.

Her iki projeyide ayrıntılı olarak inceledim. Öncelikle belirtmek isterimki her iki forkunda doğrudan ether geliştiricileri ile uzaktan yakından alakası yok. Belirtilen tarihlerde ether zincirinin snapshot görüntüsü alınacak,cüzdanlarında  ether tutanlara yeni coinden belirtilen oranlardadağıtılacak

Sırayla inceleyelim. Önce  eli yüzü düzgün gözkenden başlayalım. ETCV bana daha derli toplu geldi. sosyal medya hesapları daha düzgün bitcointalkta açılmış bir ANN konusu var, GitHub hesabı 25 aralıkta açılmış içi boş olsada var. hatta bir whitepaper bile düzenlemişler. yine 25 aralıkta açılan hepi topu 10 tweet atılan twitter, az çok ölü olmayan bir telegram kanalları  var.Hatta bounty bile düzenlemişler. Mevcut bulgularla scam diyemem , ama shitcoinden ötesi değil, şuanki bulgularla

Gelelim Ethereum nowa ya amatör  bir site, 1 Aralıkta açılmış bir twitter hesabı, ve bir telegram kanalı var, sitede bir wallet linki var, ama metamask tehlikeli diye uyarı veriyor. ETN coinler forkla dağıtılacağı gibi satışıda planlanmış.  whitepaper yada github hesabı göremedim.

En bombası ise tüm bilindik borslarda listeneceğinin iddaa edilmesi. her iki fork içinde her hangi bir borsadan desteklediğine dair açıklama gelmedi bu arada.  Mevcut bulgularla amatörce planlanmış scam olarak değerlendirilebilir. uzak durmanızı tavsiye ederim.

Son olarak bahsettiğim her iki forkta bana güven vermedi, muhtemel plalı ether forkunun gazıyla birşeyler elde edebilirmiyiz mantığı ile ortaya çıkmışlar. ETN tam scam, ETCV bol soru işaretli bir proje şimdilik. Destekleyen borsa yok, bu yeni coinlere ne olur ne olmaz ilerde iş yapar mantığı ile sahip olmak istiyorsanız kendi cüzdanınınzda tutmanız lazım Etherleri. Fork coinlere nasıl ulaşılacağı net değil. Henüz her iki projenin de düzgün çalışan walletı yok. İlerde netleşirse konuya eklerim.  Fork coinlere hızlıca ulaşmak ümdiyle private keylerinizi güvenliği test edilmemiş uygulamalara girmeyin. İlla deniycekseniz etherlerinizi başka adrese gönderip sonra denemenizi tavsiye ederim.

 

Not: 1- ETCV ve ETN forkları scam çıktı

2-  Ethereum Constantinople Hardforku ertelendi . Ertele süreci ile ilgili değerlendirme yazımızı okuyabilirsiniz

 

 

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir