Dual Kriptoyu Gerçek Dünyaya Bağlayan Hem Çok Hızlı Hem de Çok Güvenli Olan Platform: GMB

Teknolojinin bizlere getirdiği imkân ve avantajlar sayamayacağımız kadar çoktur. Her yeni günde bir başka gelişme ve yenilik hayatımıza girmektedir. Her ne kadar internet çağımızın en devrimsel gelişmesi olsa da şimdilerde bir başka yeni nesil teknoloji olan blok zincirine her alan ve sektör tarafından ilgi gösterilmektedir. Blok zinciri teknolojisi sunduğu şeffaflık, hızlılık, güvenilirlik, ekonomik oluşu ve merkezsiz olması sayesinde popülerlik kazanmıştır. Kripto paralarında da arkasındaki teknoloji olarak bilinen ve her geçen gün daha da çok kullanım alanı bulan bu teknoloji, günümüz dünyasındaki bankacılıktan sağlık sistemlerine, tarımdan eğitime, lojistikten sanata kadar çok geniş bir alan içerisindeki her sektörün karşı karşıya olduğu sorunlara çözüm sunabilecek bir kapasiteye sahiptir. Blok zincirinin barındırdığı bu güce güvenen iş dünyası, girişimciler ve kripto severler inanılmaz fikirleri ve projeleri hayata geçirmek için ICO (Initial Coin Offering) adı altında bir yöntemle ihtiyaç duydukları fonu karşılama yoluna gitmektedirler. Böylece her alandaki devrimsel projeler hayata geçebilecek ve sektörlerin ihtiyaç duyduğu çözümler ortaya çıkabilecektir.

Bende bugün sizlere Master Coin ve Branch Coin adlı Dual-Coins’ten oluşan ve aslında ismi Gold Master ve Branch kelimeleri için bir kısaltmadan oluşan GMB yaklaşımından bahsetmek istiyorum.  Burada Master Coin, GMB Platformu içerisinde bir anahtar kripto para birimi olarak kullanılırken, Branch Coin, her bir ülkenin bireysel döviz kuruna benzer bir şekilde düzenli para birimi de olarak kullanılabilecek ayrı özelliklere bir kripto para birimidir. Bu süreçte GMB’nin ortaya sunduğu slogan ve amaç gerçek hayatta kullanılabilecek bir kripto para birimini geliştirmektir.

Burada bu amacı biraz daha açacak olursak platform, halihazırdaki blok zinciri ve kripto para sınırlamalarının çok ötesinde, gerçek hayatta kullanılabileceğimiz bir kripto para birimini hizmete sunmak istemektedir.  Bu kripto para birimi de çevrimdışı ödeme yaparken, herhangi bir gecikme olmadan anında kullanılabilen kripto para birimi olmalıdır. Ayrıca bu hizmetler tamamen gerçek hayattaki kullanım hizmetlerini destekleyecek bir blok zinciri hizmet platformu üzerinden sağlanmalıdır.  Bunlara ilaveten platformun ilk adımı olarak da seyahat, eğlence ve ticaret gibi çeşitli hizmet platformlarından oluşan toplam çözümler sunulması benimsenmiştir.

İşte kısaca amacından yola çıkarak sizlere bahsettiğim GMB yaklaşımı, kripto paraların gerçek hayatta kullanılması amaçlanan çeşitli SPACE Dapps’lere sahip bir blok zinciri platformudur.

Aslına bakılırsa GMB sadece blok zincirinin teknik problemlerini çözmek için ortaya çıkmış bir proje değildir. Burada bahsettiğim gibi ana amaç GMB Coin’i doğrudan gerçek hayatta kullanabilmektir. Bunun için kripto para birimi kullanıldığında en büyük sorun olan değer volatilitesini ele almak gerekmektedir. Örnek verecek olursam, kripto para ile bir bardak çay içip ödeme yaptığınızda hem sabah hem de akşam arasındaki zaman diliminde çayın fiyatı normalde aynı olmalıdır değil mi? Ancak kripto paranın değişiminden dolayı çayın fiyatı da anında değişecekse hiç birimiz gerçek hayatta kripto parayı etkin bir şekilde kullanamayız.

İşte sizlere bahsettiğim bu problemi Dual-Coins ile çözmek isteyen GMB yaklaşımı ise; GMB Coin ile mevcut kripto para birimine benzer Master Coin’den ve her ülkenin gerçek para birimi ile sabit 1: 1 değerini koruyacak ve gerçek hayatta kullanabilecek olan Branch Coin’ten oluşacaktır. Burada Branch Coin, Master Coin’in fiyat dalgalanmasından etkilenmeden aynı fiyatı koruduğu için, hem gerçek hayatta kripto para birimini kullanma özelliğine sahip olmakla beraber hem de Master Coin’in fiyatı veya ülkenin kendi para biriminin değeri ile kendi varlıklarınızı sabit tutacaktır. Böylece bu istikrarı korumak adına belirli bir ülkenin Branch Coin’i takas edip kullanılabilecektir.  Kısaca GMB’nin Merkezi Olmayan Borsa (DEX) ile, Master Coin ve Branch Coin, piyasa fiyatı ve döviz kuru uygulanarak değiştirilebilecektir. Ek olarak GMB, basit ve hızlı alışverişler yapmanızı sağlayan hizmetler de sunacaktır.

İnanılmaz derecedeki bir işlem hızı ve güvenli ölçeklenebilirlik GMB’nin en önemli özelliklerinden biridir. Burada yazılım tabanlı bir blok zincirini en uygun donanım ekipmanı (Mikkschain Solution) ile birleştirerek blok oluşturma süresi 5 saniye ve TPS (Transaction Per Second) hedefi 1 milyon olarak belirtilmiştir. Ayrıca mevcut blokajların sahip olduğu güvenliğe ek olarak, GMB Platformu, diğer bloklarda uygulanamayan acil kullanıcı yanıtı ile donatılmıştır.

Bahsettiklerime ilaveten TravelSpace, GMB Platformunun performansını gösteren ilk Dapp olmasına rağmen, sadece bu birkaç özellikle sınırlı olmayacaktır. Yüklenen içerik tarafından toplanan büyük verilerle, seyahat acenteleri, oteller, ulaşım, tatil köyleri vb. gibi çeşitli işletmelerle bağlantı kurularak seyahat için gereken hizmet alanı da genişletilecektir. Ayrıca TravelSpace sayesinde seyahatlerinizde oluşturduğunuz kendi içeriğinizi (resimler, videolar, yorumlar vb.) yükleyebilecek ve buna göre ödül de alabileceksiniz.

Son olarak kaynaklarda Kore’de yılın en iyi ICO’su ödülünü aldığından da bahsedilen bu başarılı proje ICO dönemi ve bounty için Bountyhive isminde ve alanında başarılı ve kurumsal olan bir şirket ile anlaşmıştır. Bountyhive’ın profesyonel ve uzman ekibinin vereceği destekle GMB platformunun istediği başarıyı yakalayacağını değerlendirmekteyim.

ICO ve Token Bilgileri

GMB Coin’in toplam tedarik hacmi 10 milyardır. Toplamda 5 milyar, ICO için verilecek tokenlar için değiştirilecek ve sistem işletim ve tazminat için kullanacaktır.  Geri kalan 5 milyar token ise, bloklar kendi blok zincir sistemlerindeki GMB Platformu olarak oluşturulduğunda belirli kurallara göre çıkarılacak yani madenciliğe elverişli olacaktır.

Yol Haritası

Takım

Referanslar

Web Sitesi: https://gmbplatform.io

Teknik İnceleme: https://https://gmbplatform.io/whitepaper/GMB-White-Paper-Eng.pdf

Twitter: https://twitter.com/GMBplatform?s=09

Telegram: https://t.me/gmbplatform

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCR0B2sEqaPDRozeZtOdPvUg

Medium: https://medium.com/@GMBplatform

KakaoTALK: https://open.kakao.com/o/gbWm12M

Blog: https://blog.naver.com/gmbplatform

Bountyhive Kampanya Linki: https://bountyhive.io/browse/GMB

 

bountyhive ref link: https://bountyhive.io/r/goraset
Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

6 thoughts on “Dual Kriptoyu Gerçek Dünyaya Bağlayan Hem Çok Hızlı Hem de Çok Güvenli Olan Platform: GMB

  Recep Ali

  (9 Ekim 2018 - 00:57)

  Kısa ve net, trik noktaların hepsine değinmişsiniz. Elinize sağlık güzel yazı

  Öget Arif

  (9 Ekim 2018 - 03:31)

  Güzel yazı, çok bilgilendirici olmuş.

  Nuhaydar Akbilmez

  (12 Ekim 2018 - 02:08)

  Blockchain teknolojisi 21. yüzyılda devrim yaratacak. Bu tarz projeleri önümüzdeki yıllarda daha da sık görmeye başlıycaz.

  Kaan Muharrem Ay

  (17 Ekim 2018 - 21:07)

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler.

  Fatma Özlem

  (14 Kasım 2018 - 01:24)

  Kısa ve net, trik noktaların hepsine değinmişsiniz. Elinize sağlık güzel yazı

  Ömer Buğra Alparslan

  (16 Kasım 2018 - 11:20)

  Özellikle whitepaperı güzel ve ayrıntılı olarak düzenlenmiş. özenerek hazırlanmış. Bu projeye emek verildiğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir