Artık Blok Zinciri Destekli LendLedger ile Artık Küçük İşletmeler İçin Kredi Almak Daha Kolay

Dünyamızdaki ekonomik, sosyal, politik alanlar başta olmak üzere her alandaki değişikliklerin ve yeniliklerin arkasında aslında küreselleşmenin de en başta gelen tetikleyicisi olan teknolojinin inanılmaz bir şekilde hızlıca gelişmesi yatmaktadır. Artık sanayi toplumu haline gelmenin sonucu olarak iş dünyası sürekli bir şekilde gelişmekte ve büyümektedir. Bir yandan işletmeler teknoloji ağırlıklı yatırımlar yaparak akıllı makinalara, yapay zekaya, nesnelerin internetine ve yazılımlara önem verirken bir yandan da dünyanın her yanına mal ve hizmet satmanın yollarını aramaktadır. Bunun için reklam ve pazarlama operasyonlarının sınırlarını ülkelerinin coğrafi sınırlarının çok ötesine taşımakta, bir yandan da yatırım yapmak için nakit para ya da sermaye ihtiyacına da çözüm bulmaya çalışmaktadırlar. Likidite olmadan bir işletmenin bu finansal sistemde ayakta durması mümkün değildir ve işletmeler sürekli olarak bankalardan ve finansal kurumlardan ihtiyaç duydukları kredileri almak adına çaba sarf etmektedirler.

Ancak bu da bahsettiğim kadar kolay olmamaktadır. Özellikle kayıt dışı sektördeki borçlular ve küçük işletmeler, resmi kredi kuruluşlarından borç almaya çalıştıkları zaman maalesef birçok zorlukla karşı karşıya kalmaktadırlar. Öncelikle bu işletmelerin hem bankalardan hem de diğer kurumsal borç veren finans kuruluşlarında iyi bir kredi kaydına sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca krediler başvurunda bulunmak ve onaylanması için ise birçok belgeye sahip olmak gerekmektedir. Aynı zamanda kredi alma şartları, özellikle küçük işletmeler için de çok külfetlidir ve bir sürü koşul öne süren sahip borç verenlerden ağır şartlarda kredi alma riski de vardır. Sonuçta böyle bir kredinin alınması ve geri ödenememesi işletmenin batması anlamına da gelmektedir.

İşte bu süreçte ortaya çıkan LendLedger yaklaşımı, borç verenleri kurumsal kredilendirme sermayesi ve gayri resmi borçlular arasındaki borç açığını kapatmaya yardımcı olmak için birbirine bağlamaktadır. Burada LendLedger, blok zinciri teknolojisi üzerine kurduğu açık bir küresel ekosistemde hem borç alan, veri sağlayıcı (DP) hem de kredi verenleri bir araya getirmektedir. Her bir taraf, şifrelenmiş verilerin transferini kontrol etmek suretiyle merkezi bir aracılık riskini de ortadan kaldıracaktır. LendLedger’deki tüm katılımcılar ekosistemle etkileşime geçmek için gelişmiş bir ara yüz kullanacaktır. Bu süreçte ise LendLedger, tak-çalıştır çözümünü etkinleştirebilmek için bir yazılım hizmetleri paketi sağlayacak ve bütün paydaşları destekleyecektir.

Bir başka deyişle, LendLedger, küresel borç piyasalarındaki sorunlara çözüm olmayı amaçlamıştır. Platform ile dikkatimi çeken en olumlu gelişmelerden biri de halihazırdaki bu platformun Hindistan’daki kredi talepleri ile ilgili geçmişte on milyonlarca dolarlık işlem gerçekleştirmiş olması ve 400’den fazla Hintli şehirdeki küçük iş sektörlerindeki yüzbinlerce borçlunun kredileri ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olmasıdır.  Böylelikle bu platform dünya çapında yeni finansal piyasalara da yelken açma fırsatını yakalamıştır.

Bu platform, bir yandan gayri resmi ve küçük işletmelerin borçların ait verileri açığa çıkarırken, borç verenlerin kayıt dışı tüccarlara kredi vermelerini de mümkün kılmaktadır. Böylelikle LendLedger, kurumsal borçlanma sermayesi ile gayri resmi borçlular arasındaki 2,6 trilyon dolarlık kredi açığını kapatmayı hedefleyerek tüm katılımcılar için hem kapsayıcı hem de kârlı bir kredi piyasası oluşturmaktadır. Bu devrimsel çözümleri sunan LendLedger, aslında blok zincirinin gücünü kullanarak daha güvenli, daha düşük maliyetli, çok daha şeffaf ve yenilikçi etkileşimlere fırsat vermek için borç alan, borç veren ve veri sağlayıcılarını birbirine bağlayacaktır.

Bu platformun bir özelliği de Stellar akıllı sözleşme sistemini kullanarak birçok rakip platformdan daha basit ve daha güvenli hale gelmesidir. Bu da kullanıcılar açısından çok büyük miktarlarda değer işleyen projeler için kritik öneme sahiptir. Çok daha fazla basitleştirilmiş Stellar akıllı sözleşme sistemi ayrıca geliştiriciler için öğrenme eğrisini de önemli ölçüde düşürmektedir. Çok daha az hata, daha büyük hız ve verimlilik anlamına gelir.

LendLedger ağı, kullanıcılarına sunacağı avantajların başında güven mekanizması gelmektedir. Özellikle blok zinciri teknolojisinin kullanılması sayesinde her bir paydaşın şifrelenmiş veri ve işlemlerini tam olarak kontrol edebilmesi için gereken aracı tarafa olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. Bu da tamamen platformun çok daha güvenilir olmasını sağlayacaktır. Ek olarak platform, veri sağlayıcıları, borç verenleri ve borç alanlarını tek bir platforma bağlar. Böylelikle dünyanın herhangi bir yerinden herhangi biri bu ekosistemin bir parçası olabilme imkânına kavuşabilir.  Ayrıca platform blok zinciri teknolojisinin kullanımı ile birlikte şeffaf bilginin, blok zinciri üzerinde herkesin kullanımına açık olmasına izin verirken, tanımlayıcı bilgilerin ve kullanıcıların gizli bilgilerinin gizliliğini de tamamen korumayı taahhüt etmektedir.  Bunlara ilaveten platform küçük krediler için çok küçük ücretler konulması ile birlikte erilebilir olmaya da dikkat etmektedir.

Token ve ICO Bilgileri

 Yol Haritası

Takım

Referanslar

Web sitesi: http://lendledger.io/

Teknik İnceleme: http://lendledger.io/images/LendLedger-Overview-Optimized.pdf

Teknik Rapor: http://lendledger.io/images/LendLedger_TechPaper.pdf?pdf=LendLedger%20Tech%20Paper

Telegram: https://t.me/LendLedger

Twitter: https://twitter.com/lendledger?lang=en

Medium: https://medium.com/lendledger

Github: https://github.com/lendledger/

Reddit: https://www.reddit.com/user/lendledger

BitcoinTalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4424652.0

BitcoinTalk Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4704216.0

Stellar Address:  GCULXZQ5PYEXE55W6KGICHZRRU4YJ4H3RICSLLKWGUQC3PUYCPICOQJD

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

10 thoughts on “Artık Blok Zinciri Destekli LendLedger ile Artık Küçük İşletmeler İçin Kredi Almak Daha Kolay

  Sevginur Aşcı

  (24 Eylül 2018 - 15:07)

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Başarılı olacaklarıkonusunda şüphem yok.

  Emine Münevver Akca

  (24 Eylül 2018 - 15:07)

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Elinize sağlık.

  Fatma Özlem

  (30 Eylül 2018 - 14:46)

  Bu ico çok enteresan. bence tutacak bir fikir.

  İclal Akkoyun

  (30 Eylül 2018 - 20:10)

  Benimde beğenerek takip ettiğim bir proje, konuyu çok güzel özetlemişsiniz.

  İlkay Ramazan Ankara

  (4 Ekim 2018 - 17:36)

  Özellikle whitepaperı güzel ve ayrıntılı olarak düzenlenmiş. özenerek hazırlanmış. Bu projeye emek verildiğini gösteriyor.

  Ahmet Ruken Altay

  (11 Ekim 2018 - 07:05)

  Konuyu kısa ve net özetlemişsiniz. elinize sağlık.

  Çilem Akçay

  (12 Ekim 2018 - 03:10)

  Son girdiğim icolardan hep zarar ettim. Bu tarz bilgilendirici yazılar yatırım sürecinde karar vermemizi kolaylaştırıyor .

  Müyesser Akyildirim

  (13 Ekim 2018 - 09:25)

  Blockchain teknolojisi 21. yüzyılda devrim yaratacak. Bu tarz projeleri önümüzdeki yıllarda daha da sık görmeye başlıycaz.

  İsmail Umut

  (14 Ekim 2018 - 05:27)

  Güzel yazı, çok bilgilendirici olmuş.

  Bahar Albaş

  (22 Aralık 2018 - 13:10)

  Soft capı geçerse yatırım yapmayı düşünüyorum. takibe aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir