TARIM SEKTÖRÜNDEKİ SORUNLARA DEVRİMSEL ÇÖZÜM: EHarvestHub

Tarım dünya tarihi kadar eski en bilinen ve en hayati sektörlerin başında gelmektedir. İlk insan ile birlikte karın doyurmak, kışa erzak depolamak, hayvanlarını beslemek için insanlar tarımla uğraşmışlardır. Hayatı devam ettirebilmek için tarım ile uğraşmak ne kadar yaşamsal bir gereklilikse tarım için verimli araziler ve su kaynakları bulabilmek o kadar önemliydi. Bundan dolayı tarih boyunca bütün insanlık verimli toprakları ve su kaynaklarına yakın yerleri yerleşim yeri olarak seçmiştir. Ancak içinde bulunduğumuz yüzyıla girerken yaşadığımız sanayi devrimi ve sonrasında geleneksel tarım toplumu yerine sanayi topluluğuna insanlık geçiş yapmıştır. Teknolojik gelişmeler ile birlikte insanlar tarlada çalışmak yerine fabrikalara ve farklı endüstrilere yönelmiş, köyden kente göçler başlamıştır. Şehirlerdeki daha iyi eğitim, sağlık, iş ve sosyal imkânlar da köyden kente göçü zorunlu kılmıştır.  Maalesef bu da şehirlerde nüfus patlaması yaşanmasına ve çarpık kentleşme ile birlikte hepimizin yaşadığı trafik, hava kirliliği gibi birçok problemin giderek artmasına sebebiyet vermiştir. Artık köylerde ve tarımsal alanlarda yaşayanların gittikçe azalması tarım ürünleri üreticilerinin sayısının azalmasına yol açmıştır. Ayrıca yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre her geçen gün tarım ile uğraşan çiftçilerin sayısında ciddi azalmalar görülmektedir. Bunun da en önemli sebebi çiftçilikte karlılığının gittikçe azalmasıdır.

Artan dünya nüfusu daha fazla gıda üretimini gerektirmektedir. Buradaki en büyük sorun çitçinin ürettiği ürünün aracılar tarafından çok ucuza satın alınması, oradan komisyoncular aracığı ile meyve sebze haline getirilmesi ve oradan da marketlerin bu ürünleri alarak müşterilere iletilmesidir. İşte evimizde lezzetli bir şekilde yediğimiz bir çileğin, bir kirazın maalesef böyle uzun bir yolculuğu bulunmakta. Bu süreçte en büyük ekonomik zararı çiftçiler görürken, bizlerde tüketici olarak normal fiyatının dört beş katı pahalı gıda tüketmek zorunda kalmaktayız. İşte bugün bende sizlere bu sorunları devrimsel bir şekilde çözme amacı ile ortaya çıkmış EHarvestHub yaklaşımından bahsetmek istiyorum.

EHarvestHub, küçük çiftçilerin doğrudan perakendecilerle iletişime geçmesini sağlayacak ve tüketicilere uygun fiyattan ve erişilebilir taze yiyecekler ulaştırılmasını sağlayacak bir platform olarak karşımıza çıkmıştır. Bu yaklaşımın kurucusu ve CEO’su olan Alvaro Ramirez’in platform ile ilgili kaleme aldığı yazısını okurken dünyadaki gıdalarının yaklaşık % 60’dan fazlasının küçük çiftçiler tarafından üretilmekte olduğunu öğrendim. İlginç bir bilgi de bu gıdaların yüzde 90’ının bağımsız kamyoncular tarafından taşınmakta olduğu. Tarım sektörünün 2019 yılına kadar 2 trilyon dolarlık bir pazara ulaşacağı öngörülmekte, ancak maalesef bu karlı sektörde asıl para kazanması gereken çiftçilerin bu karlılıktan çok az pay aldıkları da bilinmektedir.

Bu yaklaşımda amaçlanan,  üreticiler ile bireysel taşıyıcıları blok zincirinin çatısı altında bir araya getirmek suretiyle tüketicilere hem hızlı hem de ucuz taze gıda maddelerini ulaştırabilmektir. Bu sürecin akıllı sözleşmelerle şeffaf bir hale getirilmesi için blok zincirinin kullanılması bu sektörü ve tarımla uğraşmayı çok daha karlı bir hale getirecektir.

EHarvestHub’un hedefi, dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren küçük çiftçilerin ve kamyoncuların katılımı ve bir araya gelmesi ile gıdaların daha erişilebilir ve daha ucuz hale gelmesine yardımcı olurken karlarının artırmasına da vesile olacaktır.  Bu süreçte aracılar ortadan kaldırılacak ve tüketicilerin HarvestHub platformunu ve kripto para birimini kullanması sağlanarak dünyanın dört bir yanındaki küçük çiftçilere doğrudan katkıda bulunulacaktır. Kısaca EHarvestHub, küçük ve orta ölçekli üreticilerin ve bağımsız kamyoncuların hem kârlarını azaltan hem de taze gıda satışını ve nakliyesini kontrol eden aracıları ortadan kaldırıyor, envanter eksikliği gideriyor,  pazarlama sermayesi ve kamyonculara doğrudan erişimi sağlamak suretiyle küresel anlamda bu sorunu çözmeye odaklanıyor.

ICO Bilgileri ve EHH Token

 

Platform EHarvestHub ekosistemine güç sağlamak için EHH tokenını önermektedir. Yüksek komisyonlar ve uzun işlem süreleri gerektiren geleneksel banka transferlerinden kurtulma fırsatı veren platform, kripto paralar arası işlemler için çok hızlı, güvenli, ekonomik ve şeffaf bir çözüm sunmaktadır.

 

Yol Haritası

Takım

Referanslar

https://www.ehhico.com/

http://www.ehhico.com/wp-content/uploads/2018/05/eHarvestHub_White_Paper.pdf

https://twitter.com/eharvesthub?lang=en

https://t.me/eHarvestHub

https://www.reddit.com/search?q=eharvesthub

https://medium.com/@eHarvestHub

https://www.youtube.com/channel/UCY6akoSXfCRXteResiV1kZw

https://www.instagram.com/eharvesthub/

https://bitcointalk.org/index.php?topic=3747912.20

https://bountyhive.io/browse/eHarvestHub

bountyhive ref link: https://bountyhive.io/r/goraset
Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

9 thoughts on “TARIM SEKTÖRÜNDEKİ SORUNLARA DEVRİMSEL ÇÖZÜM: EHarvestHub

  Ateş Aycı

  (28 Eylül 2018 - 14:12)

  Tam tamamına bir koyup beş almalık proje, takibe aldım.

  Saime Avıandı

  (28 Eylül 2018 - 14:13)

  Proje takımı güzel ve alanında deneyimli kişilerden oluşuyor. ico sürecinde başarılı olacaktır.

  Rana Altınoklu

  (29 Eylül 2018 - 02:48)

  Soft capı geçerse yatırım yapmayı düşünüyorum. takibe aldım.

  Nehar Avşar

  (9 Ekim 2018 - 03:19)

  Kısa ve net, trik noktaların hepsine değinmişsiniz. Elinize sağlık güzel yazı

  Servet Akçagunay

  (10 Ekim 2018 - 04:20)

  Son girdiğim icolardan hep zarar ettim. Bu tarz bilgilendirici yazılar yatırım sürecinde karar vermemizi kolaylaştırıyor .

  Kaan Muharrem Ay

  (10 Ekim 2018 - 07:09)

  Elinize sağlık , Başarılı bir yazı olmuş. Konuyu güzel özetlemişsiniz.

  Sırma Altunbaş

  (14 Ekim 2018 - 02:49)

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de altyapısı çık sağlam.

  Ilım Aslantürk

  (19 Ekim 2018 - 09:52)

  ICO sürecini yakından takip ediyorum. yatırım yapmayı düşündüğüm nadir projelerden biri.

  Çilem Akçay

  (7 Aralık 2018 - 04:48)

  Elinize sağlık , Başarılı bir yazı olmuş. Konuyu güzel özetlemişsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir