Sosyal Sorumluluk Projelerini Blok Zinciri Teknolojisi İle Birleştiren Yardımsever Yaklaşım: INPACTOR

Dünyamız yaklaşık son bir yüzyıldan beri birçok sosyal, kültürel, ekonomik ve politik değişiklik ve gelişmeye ev sahipliği yapmıştır. Savaşları barış takip etmiş, çatışmalar bitirilmeye çalışılmış, huzur ve barış dolu bir gelecek adına BM ve organları kurulmuş, ülkeler, uluslararası kuruluşlar, STK’lar ve devletler insanların daha mutlu olabilmesi adına çaba sarf etmişlerdir. Teknoloji ve bilimin gelişmesi ile birlikte, çaresiz birçok hastalığa çare bulunmuş, uzun yollar kısa olmuş, eğitim imkânları artmış, refah düzeyi yükselmiş ve insanoğlunun konforunun artması için birçok çaba sarf edilmiştir. Ancak bütün yapılanlara ve uğraşlara rağmen ne savaşlar bitirilebilmiş ne de barış gelmiştir. Teknoloji onun iyi yönde kullanılması halinde avantajlar, kolaylıklar sağlamaktadır. Aksi halde öldürücü, yok edici bir silaha da dönüşebilmektedir. İşte dünya üzerindeki açlık, temiz suya ulaşamama, eğitimsizlik, anne ve çocuk ölümleri, küresel ısınma, silahlanma, göç, çocuk savaşçılar, çaresiz hastalıklar, savaş ve çatışmalar, terör, uluslararası sınırı aşan suçlar, organ nakli, trafik kazaları, ekolojik dengenin bozulması gibi binlerce sorun insanoğlunun geleceğini tehdit etmektedir.  Bütün bu sorunların çözümü BM ve bağlı uluslararası kuruluşlar devletleri, bölgesel ve uluslararası güç odaklarını, iş dünyasını, medyayı, STK’ları, üniversiteleri ve insanları çözüme davet etmektedir. Bunu yaparken de kendi ana organı olan BM Güvenlik Konseyi ve Genel Kurulu olmak üzere UNICEF’inden UNDP’sine, UNESCO’sundan WHO’a kadar sorunları dillendirmeyi, çok uluslu işbirliğini ve ekonomik gelişmeyi sağlamak adına binlerce küresel ve bölgesel proje ve çalışmayı devreye sokmuşlardır. Hepimizin bildiği gibi bu çalışmalar ve projelerin ana kaynağı devletlerin ödedikleri aidatlar ve iş dünyasından gelen sosyal yardım fonlarıdır.

Özellikle UNDP’nin başlattığı “Bin Yıl Kalkınma Hedefleri” girişimi ile birlikte küresel sorunlar BM Genel Kurulunda masaya yatırılmış ve sonuçta en önemli meseleler sıralanarak uluslararası toplumdan çözüm istenmiştir. Bazen BM’in iyi niyet elçileri, bazen de iş dünyasının yıldızları devreye girmiş ve yapılan yardım organizasyonları, fonlama vb. gibi metotlarla elde edilen milyarlarca dolarlık yardımlar bazen mültecilere, bazen süt bekleyen bir çocuğa, bazen de trafik kazası mağdurlarına ulaştırılmaya çalışılmıştır. Aslında çözüm,  devletlerin,  iş dünyasının, uluslararası kuruluşların, medyanın ve araştırma kuruluşlarının ve STK’ların çok sektörlü işbirliğine açık olması ile sağlanabilecektir. Ancak bu süreçteherkesin aklında bu yardımların ve desteğin gerçekten doğru yere ulaşıp ulaşamadığı ile ilgili bir sürü soru işareti vardır.  Amaç kimseyi itham etmek değildir ama yardımların doğru zamanda doğru yere ulaşması önemlidir. Yeni nesil teknoloji olan blok zincirinden faydalanmayı amaçlayan Inpactor, kurumsal sosyal sorumluluk bilinci içerisinde iş dünyasının değerli markalarını, bu işe gönül verenleri ve sosyal projeleri bir platformda bir araya getirmeyi amaçlamıştır.

Bu süreçte Inpactor yaklaşımı, gelir olarak toplanan fonların miktarını artırmak, milyarlarca kullanıcısı olan sosyal medyanın etkileme gücünü kullanmak suretiyleçok daha fazla insanın dikkatini çekebilmek ve en önemlisi de yapılan bağış ve yardımların gerçekten ihtiyaç sahiplerine ve doğru yerlere ulaşmasını sağlamayı vizyon edinmiştir. Çok daha fazla bilgi için internet sayfasınahttps://csr.inpactor.com/ veyateknik inceleme raporunahttps://csr.inpactor.com/assets/docs/inpactor_paper_latest.pdfgöz atabilirsiniz.

Bütün bunlar olurken Incitement ismindeki bir sosyal yardım projesi olan Liter of Light’daenerji ile ilgili problemleri ortadan kaldırmayı hedeflemekte ve hali hazırda 24’ten fazla ülkede de çalışmalar yapmaktadır. Filipinlerde yaptıkları ile inanılmaz derecede başarılı olan bu STK gönüllülerinin verdikleri destekle birlikte Incitement adlı destek projesi 4471 marka ile 38969 kişiye ulaşan bir gönüllü ordusu ile dünyanın dört bir yanında yoğun bir çabaharcamaktadır. Asıl güzel olan bu gönüllü ordusu ve devasa büyüklüktekiplatfomunhali hazırdaki ağı doğrudan Inpactor platformunun içinde yer alacaktır.

Böylece Inpactor platformu mevcut marka ve gönüllüleri ile birlikte sosyal sorumluluk projelerini 2018haziran ayı ortasında başlatmayı planlanmaktadır. Burada Inpactor’un hedefi daha adil ve şeffaf bir şekilde yardım kampanyalarının yürütülmesini sağlamaktır. Ayrıca bu sayedemarkaların Inpactor Platformu üzerinden oluşturulan kampanyalara katılımları sağlanacak, günümüzün en yaygın haberleşme ve bilgilenme alanı olan sosyal medya uygulaması gibi tasarlanacak platform ile bu süreç yönetilecektir. Ek olarak yapay zekâile desteklenecekbu platform,yardımseverlerin kendilerine en uygun ve beğendikleri kampanyalara katılmalarına imkân sağlayacaktır. Bütün bu süreçte, bağış yapan markalar vesivil toplum kuruluşları bu platform üzerinden kendilerine ait özel hesaplar açarak ve blok zinciri üzerinden merkezi olmayan bağımsız bir yapı oluşturabileceklerdir. Burada kurulacak bir takip sistemi ile de bağışların ihtiyaç sahiplerine ulaşıp ulaşmadığı da takip edilebilecektir.

ICO Bilgileri ve Token Satışı

 

Yol Haritası

Takım 

Referanslar

https://csr.inpactor.com/

https://csr.inpactor.com/assets/docs/inpactor_paper_latest.pdf

https://www.theincitement.com/

https://t.me/theincitement

https://twitter.com/theincitement

https://bitcointalk.org/index.php?topic=3286739.0

https://bitcointalk.org/index.php?topic=3283594.0

 

goraset: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=158678

Ether adress: 0x612E9cD74668cF5EB3629238f025d3107ED01662

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

4 thoughts on “Sosyal Sorumluluk Projelerini Blok Zinciri Teknolojisi İle Birleştiren Yardımsever Yaklaşım: INPACTOR

  Ercüment Akıncılar

  (28 Eylül 2018 - 14:20)

  Kripto paralar ile bu kadar çok işlem yapılabilmesi çok devrimsel.

  Samet Akdoğan

  (29 Eylül 2018 - 19:03)

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler.

  Fatma Özlem

  (6 Ekim 2018 - 13:22)

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Elinize sağlık.

  Delal Abdullatif Abzak

  (10 Ekim 2018 - 03:32)

  Tam tamamına bir koyup beş almalık proje, takibe aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir