KONTEYNER TİCARETİNDE KARLI VE GÜVENLİ YAKLAŞIM: BLOCKSHIPPING

Ticaret insanlık tarihi kadar eskidir. İlk insandan itibaren alışveriş şekli olan değiş tokuş ile başlayan ticaret altın, gümüş gibi değerli madenlerin keşfi ile şekil değiştirirken paranın bulunması ile birlikte de günümüz anlamındaki ticarete dönüşmüştür. Binlerce yıl boyunca ticaret hep ekonomik gelişim ile refah ve zenginliğin en önemli yolu olmuştur. İnsanlar kara ve kıtalarında bu refahı bulamayınca da denizlere açılmışlar, bu maceraperest yaklaşımlar sonucu da Amerika gibi farklı kıta ve ile coğrafyaları da zenginlikleri ile beraber keşfetmeye başlamışlardır. Deniz yolculukları ile başlayan bu karlı ticaret zamanla kıtalar arasına taşınmış ve zamanın Avrupa’sı, bir yandan Amerika’ya yerleşirken bir yandan da Afrika ve Hindistan üzerindeki keşfettikleri bolluk ve zenginliği de yine deniz taşımacılığı vasıtası ile anavatanlarına taşımaya başlamışlardır. İşte böylece karayoluna nazaran daha ucuz, güvenli ve çok daha yüksek miktarlarda yük ve yolcu taşımaya müsait olan deniz taşımacılığı bir anlamda da konteyner taşımacılığı yaygınlaşmıştır.

Ayrıca gelişen teknoloji ve küreselleşen ticaret ile birlikte artık yüzen fabrikalar okyanuslarda yerini almakta hammadde ile yüklü gemiler uzun deniz yolcukları boyunca üretim yaparak limana kadar ürünü hazır hale getirerek alıcıya teslim edebilmektedir. Yük ve yolcu taşımacılığa alternatif olabilecek, karayolu, havayolu ve demiryolu taşımacılığı gelişen teknoloji ile birlikte kapasitesini büyütse de hem güvenli hem de diğerlerine göre çok daha düşük maliyetli olan deniz yolu konteyner taşımacılığı aslında dünya ticaretine açılan en önemli kapı olma özelliğini de korumaktadır.

Günümüzde, konteyner denizcilik pazarı, küresel dünya deniz ticaret pazarının tahmini olarak % 60’ını oluşturmaktadır.  Fakat aşırı kapasite yüklenmesi, düşük kar oranları, artan güvenlik sorunları ve giderek deni ticaretini zorlaştıran çevresel düzenlemeler bu sektördeki problemlerin temelini oluşturmaktadır.  İşte bu süreçte bu problemleri çok iyi tespit eden Blockshipping hem konteyner taşımacılığındaki verimliliği arttırmak hem de daha da geliştirilmiş bir süreç için bir sistem sunmakta ve bahse konu bütün bu problemlere çare olmaktadır.  Çünkü bu süreçte başarı ancak küresel taşımacılık endüstrindeki verimliliğin artması, gelişmiş süreçler ile donatılmış bir sistem, karlılığı sağlamak adına kullanışlı bir ekosistem ve çevresel düzenlemelere uyum sağlamak adına hazırlanmış temel bir dijital dönüşüm modelinin yardımı ile gelebilecektir. Bu yüzden Blockshipping yaklaşımı Küresel Paylaşılan Konteyner Platformu olan GSCP’yi oluşturmaktadır. Blok zinciri temelli GSCP yaklaşımı, dünyanın ilk yük konteyner tescilli olan ve nakliye endüstrisindeki tüm paydaşların konteynerlerinin çok çeşitli işlemlerini yapabilmelerine imkân tanıyan ilk küresel platformdur.

Burada kısaca GSCP, konteyner taşımacılığı endüstrisindeki tüm operatörler, taşıyıcılar, limanlar, terminaller, nakliye şirketleri ve daha fazlası için tarafsız ve küresel bir hizmet sunmayı amaçlamaktadır.

Ayrıca bu yaklaşım küresel ölçekte,  27 milyondan fazla metal yük konteynerine sahip olan ve bu endüstrinin tüm konteynerlerini gerçek zamanlı olarak takip etmesini sağlayan dünyanın ilk blok zinciri tabanlı kayıt sistemini oluşturmuştur. Küresel Paylaşılan Konteyner Platformu, konteyner taşımacılığı endüstrisi için hayati öneme sahip bir potansiyeli bünyesinde barındırmaktadır.

Aslına bakılırsa GSCP, küresel bağlamdaki konteyner taşımacılık sektörünün, konteynerlerin verimli olarak kullanılması yoluyla yılda 5,7 milyar ABD Doları tasarruf edilmesini de sağlayacak bir yaklaşım olup Danimarka Denizcilik Fonu tarafından da desteklenmektedir. Bütün bunlara ek olarak, platformun küresel çapta kabulü ve kullanımı ile dünya çapında yılda 4,6 milyon ton CO2 emisyonun önemli ölçüde azaltılması sağlanacaktır. Bu da yeşil ve temiz bir dünya için çok önemli bir adım olacaktır.

Token Satışı ve Dağıtımı

 • Token: CCC
 • Toplam CCC Token: 50.000.000
 • ICO için ayrılan Token: 42.500.000
 • Token fiyatı: 0,62 ABD doları
 • Toplam ICO geliri: 24.800.000 ABD Doları

Yol Haritası

Takım

Referanslar

Web Sitesi: https://www.blockshipping.io/

Telegram: https://t.me/joinchat/HWi2Gw9VvUw1U5lZObNS2w

Twitter: https://twitter.com/Blockshipping

Facebook: https://www.facebook.com/blockshipping

BTT ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3057931.0

BTT Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3502799.0

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

6 thoughts on “KONTEYNER TİCARETİNDE KARLI VE GÜVENLİ YAKLAŞIM: BLOCKSHIPPING

  Merve Ece Altıok

  (30 Eylül 2018 - 01:24)

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler.

  Rima Altıparmak

  (3 Ekim 2018 - 00:11)

  ICO sürecini yakından takip ediyorum. yatırım yapmayı düşündüğüm nadir projelerden biri.

  Edip Attila

  (7 Ekim 2018 - 15:32)

  icolara artık eskisi kadar başarılı olamıyor. Kaliteli projeleri bulmak zorlştı. Butarz değerlendirme yazıları işimizi kolaylaştırıyor.

  Nunazlı Arpacı

  (8 Ekim 2018 - 08:11)

  Bu ico çok enteresan. bence tutacak bir fikir.

  Paksoy Ateş İlkim Can

  (12 Ekim 2018 - 16:44)

  Proje takımı güzel ve alanında deneyimli kişilerden oluşuyor. ico sürecinde başarılı olacaktır.

  Recep Ali

  (16 Aralık 2018 - 23:38)

  Bu tarz projeleri son dönemde çok görmeye başladım. umarım başarılı olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir