YAPAY ZEKÂ TEKNOLOJİSİNDE KOIOS YAKLAŞIMI

Günümüzün küreselleşen dünyasında teknolojiye her geçen gün hayatımıza daha çok girmiş ve getirdiği yeniliklerle gelişmelerin ve değişimlerin etkisi altında kalmıştır.  Teknoloji hem hayatımızı kolaylaştırmış hem de artık bir klik ile bilgiye, eğitime, sanata, spora ve aslında her şeye daha çok yakınlaştırmıştır.  Artık kütüphaneler yerini arama motorlarına bırakmış böylelikle ağlar üzerinde derlenmiş ve erişime hazır milyarlarca dokümana evimizden ulaşır olmuşuzdur. Aslında telefonumuza ve bilgisayarımıza kendi zevkimize göre kütüphane bile kurma imkânı ayağımıza gelmiştir. Bütün bunlar teknoloji ve onun bize mirası internet sayesindedir. Ayrıca teknolojinin devrimsel nitelikteki bir başka getirisi de ileri düzey gelişmiş şifrelerden meydana gelen ve bu zamana kadar bilinen teknolojilerin hepsinde daha güvenli olan blok zinciri ve beraberinde gelen kripto para dünyasıdır. Evet, gerçekten de her alanı ve sektörü yakından ilgilendirmekle birlikte yaşamımızın içine girdiğinden dolayı kripto para dünyası denmeyi hak ediyor. Şu anda kahve ücreti ödemekten, konser bileti almaya kadar her alanda kullanılmaya başladı ve yakın gelecekte de bankaların yerini ekonomik, hızlı, aracısız ve güvenlikli oluşu sebebi ile alacağa benziyor. Dünyadaki finans ve bankacılık çevreleri ile birlikte, devletler, uluslararası kuruluşlar bu piyasayı takip etmekte, bazı devletler ise bunu cazip bir yatırım aracı ve kalkınmaya olan faydası nedeniyle teşvik etmektedir.

Blok zinciri ile gelen ve kripto paralar ile süren devrimsel yeniliklere çoktan eklenen bir teknolojik gelişme de yapay zekadır. Kısaca AI denen bu teknoloji, her geçen gün başta uzay, otomotiv, uçak gibi endüstri dallarında çok kullanım alanı bulan yapay zekâ, şu anda aklımıza gelebilecek her sektörde kullanılmakta. Artık çevremiz yapay zekanın farklı versiyonları olan akıllı araçlar, telefonlar, ev aletleri veya prototip robotlarla dolmaktadır. Artık bir tıp doktoru bir ülkeden yapay zekâ sayesinde başka bir ülkedeki hastanede yatan hastasını robotlar vasıtası ile ameliyat edebilmekte. İşte insanın binlerce yıllık bilgi birikiminin sonucunda kendi ürettiği teknolojik alete yüklenen sayısal akıl bazen hayatımızı kurtarmakta bazen de kolaylaştırmaktadır.  Yapay zekâ ekonomisi bu büyüme ve talep karşısında milyarlarca dolarlık bir piyasaya hükmetmekte bu gidişçe bu hacmin katlanarak artacağı da uzmanlarca öngörülmektedir.

Sonuç olarak Yapay Zekâ (AI) ile Makine Öğrenimi (ML) küreselleşen dünyamızın her coğrafyasında kullanılan iki ileri teknoloji örneğidir.

Yapay zekâ, tek bir amacın gerçekleştirilmesi için daha geniş bir araştırma ve teknoloji listesi içeren geniş anlam içeren bir terimdir. Burada yapay zekânın problem çözme yeteneği, dil, planlama, ses tanıma, anlama gibi çoğunlukla insan zekâsı aracılığıyla yapılan farklı görevleri yerine getirme yeteneği bulunmaktadır. Ancak yapay zekâ içeren bir teknolojik ürünün geliştirilmesi, test edilmesi ve üretimi çok yüksek maliyetler gerektirmektedir.  Yani AI insan sermayesi gerektirmekte, üst düzey yeteneklere haiz uzman ve kaliteli geliştiriciler bulmak kolay olmamaktadır. Üstelik alandaki sürekli büyüme, uzman ve yetenekli AI geliştiricilerinin kolayca bulunamamasına yol açmaktadır. İşte Koios’da yapay zekâ gelişimindeki farklı problemlerin çözülmesine yardımcı olmak için inşa edilmiştir.

Koios (KOI) yaklaşımının geliştirilmesinin arkasında yatan en önemli fikir, yapay zekâyı geliştiricilere daha hızlı ve daha uygun hale getirmek için yüksek oranda dağıtılmış ve gezegen ölçekli bir ekosistem sağlamaktır. Koios, bu ekosistem için aşağıda sıralayacağım üç ana bileşen geliştirmiştir. Bunlar;

 • Titan Protokolü

 

Bu protokol Koios ekosisteminde önemli bir rol oynamakta ve platformdaki tüm ayrı bileşenler arasında bir bağlantı geliştirmek için fayda sağlamaktadır. Ayrıca KOI platformunun tanıtımından sonra piyasaya sürülecek olan yol haritasının ilk aşamalardan biridir. İlk sürümü, herhangi bir kullanıcının CPU gücünü platforma kiralayarak ödüller kazanmasına izin verecektir. Ancak, kullanıcılar bu yapay zekan geliştirme sürecine katılabilmek için bir Koios masaüstü ve mobil uygulamasına ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca kullanıcılar ML model eğitim ve veri etiketleme görevlerini yerine getirirken, AI Laboratuvarı’na veri gönderirken, AI doğrulama görevlerini gerçekleştirirken token kazanabileceklerdir.

 • AI Laboratuvarı

 

Bu laboratuvar Koios takımının geliştirmek ve bakım yapmak için tamamlayıcı araçlar, veri setleri ve algoritma kütüphanesine erişim sağlamak için kullanacakları yapay zekâ geliştirme platformudur.  Kısacası, AI Laboratuvarı, yapay zekâ geliştirme sürecinin hızlanmasına yardımcı olacak ve geliştiricilerin kendi oluşumlarını, özel ve kamu tüketimi için API yoluyla ortaya çıkabilecek ve dağıtımına izin verecek yapı taşları gibi çalışacaktır.

 • Neural Net

 

Platformun bu bileşeni, AL ve ML içeriğinin bir kütüphanesini içerir. Geliştiricilerin sunulan içeriği, satışa çıkmadan önce tüm endüstri standartlarını ve fonksiyonları karşıladığından emin olmak için KOI ekibi tarafından yapılacak teknik olarak incelenmesidir.

Platforma masaüstü bilgisayarlardan erişilebilirliği Windows ve OS ile akıllı telefonların hem Android hem de iOS sürümlerinden, tarayıcılardan ve botlardan sağlanabilmektir.

Küresel çapta yayılan ve gelişen, AI teknolojisi sayesinde yeteneklerini geliştirmek ve tekrarlanan görevleri otomatikleştirmek için yapay zekâyı kullanmak isteyen sektörlerden bazıları ise; imalat, perakende, sağlık ve yaşam bilimleri, seyahat ve konukseverlik, finansal hizmetler, enerji ve yardımcı programlar şeklinde sıralayabiliriz. Daha fazla bilgi için lütfen internet sitesini ve teknik raporu inceleyiniz.

Token Satışı ve Dağıtımı

KOI tokenı bu ekosistemin farklı yönlerine enerji vermek için kullanılacak bir yardımcı araçtır. Kullanıcılar, platformda etkileşime geçmek için bu özel simgeleri kullanmaları gerekmektedir. Koios Utility Token, ERC20 Ethereum standartlarını takip eder ve pazarı güçlendirmek için tasarlanmıştır. ML içeriği ve AI’nın yerleşimi ve aktarımı için kullanılacaktır.

Bazı Bilgiler;

 

 • Simge: KOI
 • Kabul: ETH
 • Soft Cap: 5,885 ETH
 • Hard Cap: 47,060 ETH
 • Toplam Arz: 1.000.000.000.
 • Belirlenen Token: Kamu satışı için 400.000.000
 • Başlangıç ​​tarihi: 23 Nisan 2018.
 • Bitiş tarihi: 7 Mayıs 2018.

Yol Haritası

Daha detaylı bilgi için internet sitesini https://www.koios.ai/  ziyaret ediniz.

2017 4. Çeyrek

 • Ürün fikri.
 • Pazar araştırması.
 • Rekabet Analizi.
 • Para kazanma stratejisi.
 • Pazar stratejisine git.
 • Ortak stratejisi.
 • Üst düzey mimari.
 • Teknik fizibilite değerlendirmesi.

2018 1. Çeyrek

 • Blockchain gereksinimi tanımı.
 • Depolama gereksinimi tanımı.
 • Genel Bulut gereksinimi tanımı.
 • Bileşen teknolojisi değerlendirmesi.
 • İlk blockchain testi, depolama testi, mikro hizmet katmanı testi ve CICD testi.

Takım

Referanslar

Web sitesi: https://www.koios.ai/

Teknik İnceleme: https://storage.googleapis.com/koiosai/Koios_White_Paper.pdf

Telegram: https://t.me/koiosai

BTT ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3047288.0

Twitter: http://www.twitter.com/koiosai

Facebook: https://facebook.com/koiosai

Github: https://github.com/koiosai/koios

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

3 thoughts on “YAPAY ZEKÂ TEKNOLOJİSİNDE KOIOS YAKLAŞIMI

  Emre Ayberk Akfırat

  (10 Ekim 2018 - 08:59)

  Kısa ve net, trik noktaların hepsine değinmişsiniz. Elinize sağlık güzel yazı

  Erna Aluç

  (7 Kasım 2018 - 07:05)

  Kısa ve net, trik noktaların hepsine değinmişsiniz. Elinize sağlık güzel yazı

  Özde Acarkan

  (12 Kasım 2018 - 20:30)

  Tam tamamına bir koyup beş almalık proje, takibe aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir