TESLİMAT SEKTÖRÜNDE BLOK ZİNCİRİ VE ROBOTLARI KULLANAN DEVRİMSEL YAKLAŞIM:GEEBA PLATFORMU

 

Artık her yeni güne bir başka buluş, keşif ve yenilik ile uyanmaya alıştığımız günümüzün dijitalleşen dünyasında teknoloji her sektörü değiştirebilen çok güç bir etken haline geldi. Alışkanlıklarımızın veya yapmak zorunda işlerimizin bile birçoğu geleneksel hale geldi. Özellikle internetin bize getirdiği devrimsel avantajlar sayesinde hayatımızdaki her iş ve işlemlerin hemen hemen hepsi dijital dünyaya taşındı. Eskiden bir ayda yapamadığımız şeyleri şimdi birkaç saate sığdırabiliyoruz. Küreselleşme sayesinde artık dünyamız daha hızlı dönüyor ve üzerinde bulunan bizler dahil her alan ve sektörü de dönüştürüyor. Oturduğumuz yerden dünyada neler olup bittiğini takip edebiliyor, e-öğrenme sayesinde okula gitmeden eğitimimizi tamamlayabiliyor ve diplomamızı alabiliyoruz. Hatta işe gitmeden yine evimizde oturarak freelancer olarak çalışma imkanı da bulabiliyoruz.

Alışverişe gidip bütün günümüzü mağaza dolaşmak yerine artık bir “tık” la istediğimiz ürünü dünyanın neresinde olursa olsun birkaç gün içinde kapımıza getirtebiliyoruz. İşte bu devasa gelişmeler karşısında insanoğlu yine de durmuyor ve daha iyi mal ve hizmeti daha hızlı ve kaliteli üretebilmek ve en kısa zamanda alıcısına ulaştırabilmek için var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Durum böyle olunca şirketler ve işletmeler artık insan kas gücünün yerine akıllı makinalara, robotlara, yapay zekâ ve nesnelerin internetine, gelişmiş yazılımlara ve programlara yatırım yapmaya devam ediyorlar. İşte bu gelişmelerin ışığında özellikle lojistik sektörünü iyi analiz eden ve son noktaya yapılacak mal ve hizmet teslimatını daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmesine kafa yoran Geeba platformu, sonunda blok zincirinin devasa gücünü ve akıllı robot teknolojisini birleştirerek karşımıza yeni bir ekosistem sunmaktadır. Burada bu ekosistemin en önemli özelliği artık şirketlerin otonom araçlarla ve akıllı hublarla mal ve hizmetin teslimatlarını çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak şekilde merkezsiz bir şekilde kurgulanmış teslimat platformu olmasıdır.

Aslına bakılırsa günümüzde bu teslimat ya da son noktaya mal ve hizmetin ulaştırılması sağlayacak olan sektörde verimlilik eksikliği, teslimatların zamanında yapılamaması, bu hizmetlerin şeffaf ve takip edilebilirliğin tam sağlanamaması ve yüksek maliyet gibi birçok çözüm bekleyen problem bulunmaktadır.

Ayrıca Geeba yaklaşımının bu alana girme sebeplerinden biri de e-ticaret satışlarının 2018 yılına kadar dünya çapında 2,4 trilyon dolara ulaşmasına paralel lojistik talebinde de bir patlama yaşanacak olması ve sektördeki yüksek karlılığı keşfetmesidir. Çünkü Geeba’nın sitesindeki verilere göre 2021 yılında küresel anlamda 2,14 milyardan fazla kişinin online olarak mal ve hizmet satın alçağı tahmin edilmektedir. Bizler bile artık çocuk mamasından bezine kadar çoğu alışverişimizi ekonomik oluşu ve mağaza mağaza dolaşacak vaktimizin olmayışı sebebi ile e–ticaret siteleri üzerinden yapmaktayız.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre genel anlamda yapılan e-ticaret alışverişlerinde ortalama yük miktarının 100 kg dan az ve hacim olarak da 1 m3 ten küçük olması, Hollanda da kargoların sadece % 10’dan daha azının kargo için bir kamyonet gerektirmesi ve teslimatlarının % 40’ının sadece bir kutudan ibaret olması yine Geeba yaklaşımını motive eden verilerden birkaçıdır.

İşte bütün bunlardan dolayı hayati bir öneme sahip bahsettiğim bu sektörün daha verimli ve karlı bir hale getirilmesi, müşterilerine daha hızlı, güvenilir, şeffaf, izlenebilir, otomatik bir ekosistem için blok zinciri ve robot teknolojisi ile lojistik sektörü bir araya gelmiştir.

Bu yeni yaklaşımı bizlere sunan ortaklığın arkasında Katar-Doha ve Hollanda-Rotterdam da bulunan iki farklı teknoloji şirketi N-Gon Teknolojileri ile AIRLIFT şirketleri bulunmaktadır. Bundan dolayı yol haritasına bahsedilen bazı hedeflerin gerçekleştirilmesi için Hollanda seçilmiştir.

Bu platformda perakendeciler daha da güçlenecek ve mal ve hizmetler alıcıya daha hızlı ve ekonomik olarak ulaşacaktır. Ayrıca trafik yoğunluğunun azalmasına yola açacak ve temiz bir ekosistemi destekleyecek şehir dostu olacaktır.  Ek olarak ödüllendirici yapısı ve daha esnek bir otomatik dağıtım hizmeti ve güçlü bir operasyonel katmanı sayesinde robotlar ve otonom araçlar mal ve hizmetlerin teslimatını daha verimli bir şekilde gerçekleştireceklerdir. Son olarak bu platform dahilinde otomosyon sağlanabilmesi için blok zincirinin desteği ile beraber hem robotlar M2M (makine-makine) işlemler gerçekleştirecekler hem de daha güvenli kayıt tutulmasını sağlanarak önümüzdeki yıllarda lojistik ve teslimat ekonomisinin en önemli parçası olacaklardır.

Geeba projesinin kampanya tanıtım yüzü Bountyhive isminde son derece başarılı ve kurumsal bir firmadır. Bountyhive’ın uzman ve çok profesyonel ekibinin de desteği ile bu proje iyi ve başarılı bir ICO dönemi geçirecektir.

 

 

Token Bilgileri ve ICO:

Token Sembol: GBA

Platform: Ethereum, ERC20

Softcap: 3.2 milyon Dolar

Hardcap: 28 milyon Dolar

Yol haritası

Referanslar

Website: https://www.geeba.io/

Whitepaper: http://geeba.io/doc/Geeba-Whitepaper-v1.pdf

Litepaper: http://geeba.io/doc/Geeba-Litepaper-v1.pdf

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4788115.0

İnstagram: https://www.instagram.com/geebahq/

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/geeba/

Twitter: https://twitter.com/geebahq

Facebook: https://www.facebook.com/geebahq

Youtube:https://www.youtube.com/channel/UCaKXRuoeEqRrrKfGP7vJ-nA

Bountyhive: https://bountyhive.io/browse/Geeba

bountyhive ref link: https://bountyhive.io/r/goraset
Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

3 thoughts on “TESLİMAT SEKTÖRÜNDE BLOK ZİNCİRİ VE ROBOTLARI KULLANAN DEVRİMSEL YAKLAŞIM:GEEBA PLATFORMU

  Senem Aksevim

  (28 Eylül 2018 - 13:48)

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Başarılı olacaklarıkonusunda şüphem yok.

  Mazlum Altan

  (9 Kasım 2018 - 15:30)

  Proje takımı güzel ve alanında deneyimli kişilerden oluşuyor. ico sürecinde başarılı olacaktır.

  Sevtap Atan

  (7 Aralık 2018 - 07:07)

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir