BLOK ZİNCİRİ DESTEKLİ DEVRİMSEL SOSYAL SATIŞ YAKLAŞIMI: GEMSTRA

Günümüz dünyasında hem küreselleşme hem de en büyük tetikleyici olan teknoloji sayesinde bizlerinde hayatları da dahil olmak üzere her alan ve sektörde inanılmaz değişmeler yaşanmaktadır. Teknolojinin inanılmaz bir hızla bu gelişimine paralel iş dünyası ve ticari hayatta da büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Özellikle internetin devrimsel bir şekilde hayatımıza girmesi ile birlikte hayatımızın her alanındaki etkilerini daha çokça hissetmeye başladık. 2018 yılının internet kullanım istatistiklerine baktığımızda dünyamızda internet kullanım dünya nüfusunun yarısını geçerek 4 milyarın üzerine çıkması,  ayrıca dünya nüfusunun % 42’ sinin yani 3 milyardan fazlasının sosyal medya kullanması ve neredeyse dünya nüfusunun %68’ inin mobil telefon kullanması bizlerin alışveriş alışkanlıklarının değişmesine de sebep olmuştur.

Özellikle artık şirketler tanıtım, pazarlama, reklam ve satış tekniklerini gelişen teknolojiye göre değiştirmiş, küresel rekabete açık bir pazarlama stratejisi benimsemişlerdir. Aslında ticaretin tarihi dünya tarihi kadar eskidir. Ancak iş dünyası ve işletmeler gelişen dünyanın ihtiyaçlarına cevap verebilmek için farklı metotları her zaman kullanmışlar, sonuçta eskiden kapıdan kapıya yapıldığını bildiğimiz sosyal satış tekniği de gelişmiş ve değişmiştir.

Hepimizin bildiği gibi sosyal satış özellikle son yıllarda çok hızla büyüyen bir endüstrilerinden biri haline gelmiştir. Hali hazırda Amerika Birleşik Devletleri’nde sosyal satış pazarının tahminen 35 milyar dolara ulaştığı görülürken küresel çapta ise bu pazarın yaklaşık 180 milyar doları geçtiği bilinmektedir. Sonuç olarak bu pazarın her yıl  % 7 ile % 10 arasından bir oranda büyüdüğü istatistiklere yansımaktadır.

Social Selling olarak bilinen sosyal satış kavramına bakacak olursak, kısaca bir ürünün satışı için sanal ortamda sosyal medyayı kullanarak iş ilişkileri kurabilme, geliştirme diyebiliriz. Aslına bakarsanız bir malı ya da hizmeti satabilmek için sosyal satış tekniklerini kullanmak hem potansiyel alıcılara ulaşabilmenin hem de bu kişilere satış yapabilmenin en pratik yoludur. Burada kilit nokta sosyal medyayı çok iyi kullanabilmektir. Biraz önce sizlere aktardığım gibi dünya nüfusunun % 42’ sinin sosyal medya kullanıyor olması dünyanın neredeyse yarısının potansiyel müşteri olabileceğini de göstermektedir. Burada sosyal medya ve internetin kullanılması satış hızını ve karını arttırmak için tamamen bir katalizördür.

Dünyada hepimizin bildiği Amway ve Avon gibi dev firmalar sosyal satış sektörüne verilecek en önemli örneklerdendir. Sırf eşimin iş yerinde 5 bayan Amway ürünlerini sevdiği arkadaşlarının kanalı ile satıp ek gelir elde ederken 3 bayan da Avon ürünlerini satarak ek gelir elde edebilmek için bağımsız satıcı olarak çalışmaktadır. Aslında bu rakamlar küçümsenecek sayılar değildir çünkü bu şekilde sayı küresel çapta yaklaşık 120 milyon kişi sosyal medyayı kullanarak bağımsız sosyal satıcı olarak çalışmaktadır.  Bu sektörün tahminen 10 yıl içinde 1 trilyon doları aşan bir endüstri haline gelmesi beklenmekte ise de bir sürü problem de karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu alanda çalışanlar hem tekelleşen dev markalarla rekabet ederken hem de müşteri verilerini paylaşmak istemeyen büyük şirketlerle de rekabet etmek durumunda kalmaktadır. Ayrıca saatlerce çalışmalarına rağmen kar oranları düşük olmakta, sosyal satıcılar bu tekelleşen şirketler tarafından sömürülmektedir

 

İşte sosyal satış alanındaki problemleri çok iyi analiz eden ve devrimsel çözümlerle karşımıza Gemstra yaklaşımı, sosyal satış ekonomine yeni nesil teknoloji olan blok zincirini entegre edecek ve daha mükemmel ve verimli bir ekosistemi karşımıza çıkarmaktadır.

Gemstra, satmak istedikleri ürün ve markaları seçebilme ve bunları da oluşturulan kataloglara entegre etmeyi sağlayacak BOUTIQUES isimli sosyal satış pazarını oluşturmuştur.  BOUTIQUES’in kıza zamanda 3000’den fazla satıcı ve 8 markanın yıllık ürün satış oranının arttırılması sürecine çok büyük katkı sağladı.  Böylece BOUTIQUES’in bu başarısı sonucunda Gemstra yaklaşımı, perakende tüccarların sosyal satış ekonomisine daha kolay katılmasını sağlayabilmek için teknoloji altyapısı olarak hizmet vermek üzere bir blok zinciri platformu olan ASTRA’yı kurmuştur.  Kısaca ASTRA, sosyal satış için teknolojik altyapı hizmeti veren bir blok zincirine entegre olan bir platformdur. ASTRA’nın temelini oluşturan blok zinciri teknolojisi satıcıların elde ettikleri verilerin birçok marka ve satıcı arasında yapılan işlemlere kullanılmasını sağlayacaktır.  ASTRA bu süreçte markaların satıcılara komisyon ve ödüller sunmasının yanı sıra, taşınabilir bir katalog da sunacaktır.  Ek olarak ASTRA, sosyal satış sürecindeki bütün paydaşlar için güvenilebilecek bir ekosistem meydana getirmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

ICO ve Token Bilgisi:

Projenin olan GMS tokenı ERC 20 standardına sahiptir. Bu platformda yapılan bütün iş ve işlemlerde ve ödüllendirmelerde kullanılacak bir tokendır ve platformun katalizörüdür.

 • Sembolü: GMS
 • Platformu: Ethereum
 • Satılacak Token Miktarı: 6.400.000.000 GMS
 • Toplam Token Miktarı: 16.000.000.000 GMS
 • Token Fiyatı: $0.01 USD
 • Soft Cap: 8.000.000 USD
 • Hard Cap: 30.000.000 USD
 • Ön Satış Tarihi: Temmuz 2018
 • ICO Satışı: Kasım 2018

Ek olorak token satışlarına katılmak istersenin https://tokensale.gemstra.com/sign_up adresi üzerinden giriş yapabilirsiniz.  ICO ile ilgili dafa fazla bilgi almak için ise internet sitesini https://gemstra.com/ ya da teknik raporu https://docsend.com/view/xvyqq7a inceleyebilirsiniz.

 

TEAM

Gemstar’ın CEO’su ve kurucusu olan Jay Cheng, röportaj videolarından da gördüğümüz üzere konusuna oldukça hakim ve projeye inanan bir girişimcidir. Nitekim kendi ifadeleriyle proje kapsamında platformun yukarıda anlattığım ilk halini 2017 yılının Temmuz ayında oluşturduktan sonra bugüne kadar yaklaşık 5 milyon dolarlık bir satış hacmine ulaşmış olması, bu çabalarının ne kadar hedefine ulaştığının ve başarılı olduğunun da açık bir göstergesidir. Kendisi ayrıca geçmişte JewelScent ve Jgoodin Inc. girişimlerinin de CEO’luğunu yapmıştır.

Proje Ekibinin diğer üyeleri de blockchain, veritabanı, sosyal satış, e-ticaret, finans sektörlerinde tecrübesi olan girişimcilerden oluşmaktadır.

Referanslar

Websitesi: https://gemstra.com/

Whitepaper: https://docsend.com/view/xvyqq7a

Facebook: https://www.facebook.com/gemstraofficial

Twitter: https://twitter.com/gemstraofficial

Telegram: https://t.me/gemstra

Reddit: https://www.reddit.com/r/Gemstra/

Bountyhive Kampanya Linki: https://bountyhive.io/browse/Gemstra

bountyhive ref link: https://bountyhive.io/r/goraset

 

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

5 thoughts on “BLOK ZİNCİRİ DESTEKLİ DEVRİMSEL SOSYAL SATIŞ YAKLAŞIMI: GEMSTRA

  Rubabe Gökçen Atlı

  (3 Ekim 2018 - 04:03)

  Kısa ve net, trik noktaların hepsine değinmişsiniz. Elinize sağlık güzel yazı

  Zeki Yiğithan Armutcu

  (12 Ekim 2018 - 04:22)

  Bu tarz çok ico çıkmaya başladı. Ama gerçek hayatta bir problemi çözen, yada çalışır ürünü olan bulmak zor.

  Fatma Özlem

  (13 Ekim 2018 - 10:09)

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Başarılar dilerim

  Rafi Akaş

  (2 Kasım 2018 - 03:26)

  ICO sürecini yakından takip ediyorum. yatırım yapmayı düşündüğüm nadir projelerden biri.

  Deniz Dilay Arıcan

  (30 Kasım 2018 - 09:12)

  Soft capı geçerse yatırım yapmayı düşünüyorum. takibe aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir