ARTIK HOMELEND İLE EV SAHİBİ OLMAK DAHA KOLAY

Hepimizin aslında çalışmasının, birikim yapmasının arkasında yatan en önemli sebeplerden biri de hiç şüphesiz başımızı sokacağımız bir ev alabilmek. Uzun yıllar boyunca emeklerimizin karşılığında biriktirdiklerimiz ise çoğu zaman bir ev almaya yetmeyecek kadar azdır. Kredi almadan ya da bir finans kuruluşundan destek almadan ev almak günümüz ekonomik koşullarında hiç kolay değildir. Ancak ev alabilmenin yolu bankalardan ipotek karşılığı kredi çekmektir. Aslında bu küresel olarak ev sahibi olmanın belki de tek yoludur. Mesela ABD’de Homelend sitesinin verilerine göre ortalama her yıl 8 milyondan fazla insan ev kredisi bir başka değişle mortgage kredisi kullanmaktadır. Bu piyasanın şu anki değerinin tahmini olarak 14 trilyon dolar değerinde olduğunu ve küresel anlamda bu pazarın yakın bir gelecekte 31 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir.  İşte bu devasa pazarda insanları ev sahibi yapmak adına yola çıkan Homelend yaklaşımı hem sektördeki eksiklikleri iyi analiz etmiş hem de geleneksel Mortgage sisteminin sağladığı kredi sisteminin geri kaldığını tespit etmiştir.  Özellikle ipotek sürecinin hem uzun, hem de karmaşık olması ve çok sayıda evrak gerektirmesi, ipoteğe başvurunun hem verimliliği azaltan hem de başvuru sürecine maliyetler ekleyen aracılarla dolu olması, yeni nesil genç bireyler için ipotek göstermenin neredeyse imkansız oluşu yüzünden yani milyonlarca kredibilite sahibi olan insan,  geleneksel sistemdeki eski değerlendirme kriterleri nedeniyle ev kredisi alamamaktadır.

Bu sorunlar göz önünde bulundurulduğunda ise Homelend yaklaşımı yeni nesil teknoloji olan blok zincirinden istifade ederek bir ipotek platformu oluşturmayı hedeflemektedir. Homelend platformu iki ana hedefe sahip olarak hem merkezi olmayan, hem de eşler arası bir ipotek kredisi platformu oluşturmaktadır. Bu süreçte daha verimli, daha uygun maliyetli ve müşteri odaklı hale getirmek için demode olan mortgage kredilendirme sistemi modernize edilecektir. Ayrıca yeni nesil gençlerin farklı yaşam tarzlarını ve ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle onlara ev sahibi olabilme fırsatını sunacaktır.

Bahse konu bu hedefleri gerçekleştirebilmek için Homelend yaklaşımı bütün partnerları merkezi olmayan bir pazarda bir araya getirmek için blok zinciri teknolojisini ve akıllı sözleşmeleri kullanacaktır. Bireysel borçlular ve borç verecekler Homelend pazarında buluşacak ve etkileşimde bulunabileceklerdir. Böylece Homelend, ipotek sürecinin bütün evrelerini kapsayacak, kredi alımının ilk aşamasında son mortgage taksitine kadar uçtan uca bir sistem olarak karşımıza çıkacaktır.

Bu platformun bir özelliği de hem daha küçük krediler ve teklifler için P2P kredi platformlarını bünyesinde barındırdığı gibi hem de ev kredileri gibi daha büyük kredileri verme imkânı sunmasıdır. Bu platform kapsamında borçlular, kredi imkânına crowdfunding yani kitle fonlaması, havuzlama ve açık artırma olmak üzere üç değişik P2P kredilendirme yöntemine erişebileceklerdir. Burada saydığım bu borç verme yöntemlerinin her birinde, finansal kaynakların sağlanabilmesi için hiçbir aracıya gerek duyulmayacak sadece akıllı sözleşmeler tarafından kontrol edilmek suretiyle iş ve işlemler yürütülecektir. Her bir fonlama metodu da bir ipoteğin küçük parçalara bölünmesine imkan da tanımaktadır.

Bu süreçte kitle fonlaması yöntemi olan Crowdfunding, Homelend platformundaki en basit fonlama yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Potansiyel kredi verenler, mortgage dilimleri şeklinde yatırım fırsatları bulabilmektedirler. Borçlu kişinin kredisi daha küçük kesirlere bölünebilecek ve daha küçük kredi verenler, ipoteğin gerektirdiği koşullara göre sabit bir faiz oranı karşılığında bu ipoteğin bir bölümünü yani para yatırarak sağlayabileceklerdir.

İkinci metot olan havuzlama sisteminde ise Homelend kredilendirme yaklaşımına ekonomik esneklik sağlamaktadır.  Havuzlama sisteminde, borç verenler belirli ipoteğin önceden onaylanmasından önce akıllı sözleşmeler yoluyla para yatırılabileceklerdir. Böylece akıllı sözleşme, borç verenlerin kredi onaylanmadan önceki satın almalarına izin vermesine rağmen, yatırımcılar hala ipoteğin farklı dilimlerini satın alabilmektedirler.

Üçüncü metot olan açık artırma yönteminde ise yatırımcıların yatırım fırsatları olarak farklı ipoteklere teklif vermeleri sağlanacaktır. Böylece alıcıyı daha düşük bir faiz oranı sunan iyi bir kredi notuyla görebilme imkânınız olabilecektir. Bu ipoteğin bir dilimini sunmak için diğer yatırımcılar ile rekabet edilebilmektedir.  Bu süreçte finansal bir tamponun olmaması ise diğer metotlarla arasındaki farkı oluşturmaktadır.

Homelend yaklaşımın diğer platformlardan farklı olarak birçok avantajı bulunmaktadır.  Bunlardan ilki kolaylaştırılmış ve verimli oluşudur. Günümüzde mortgage başvuru süreleri hem uzundur hem de bir program vb. ile değil manuel olarak yapılmaktadır. Homelend ise blok zincirini ve akıllı sözleşmeleri kullandığı için hem hızlı hem de verimlidir. Homelend sayesinde dokümantasyon dijitalleştirilecek ve gereksiz detaylar ortadan kaldıracaktır. Ayrıca Homelend tahmini 50 gün süren ipotek sürecini 20 günden daha kısa zamana indirecektir.  Homelend yaklaşımının ikinci avantajı olarak hem şeffaf hem de kullanıcı dostu olması sayesinde hali hazırdaki belirsiz ve karmaşık mortgage başvuru sürecinden kurtulacak olmamız.  Sonuç olarak ihtiyaç sahipleri hem daha kolay kredi başvurusunda bulunabilecek hem de başvuru sürecini izleyebilmelerine ve doğrudan ipotek borç verenlerle doğrudan etkileşim kurmasına imkan tanıyan akıllı, basit ve adil bir borç verme sürecine dahil olabileceklerdir. Yine Homelend sayesinde aracılar ortadan kalkacak ve  mortgage maliyetleri düşecektir. Ek olarak Homelend, ipotekle ilgili verileri çok daha şeffaf ve güvenli bir şekilde kaydedebilmek için blok zincirinin devrimsel gücünden faydalanacaktır.

ICO Bilgileri:

 • Token: HMD
 • Fiyatı: 1 Ethereum: 1600 HMD
 • Ön-ICO Başlangıç Tarihi: 1 Mart 2018
 • Kabul: USD, BTC ve Ethereum
 • Platform: ETHEREUM, ERC-20
 • Soft Cap: 5.000.000 USD
 • Hard Cap: 30.000.000 USD
 • Toplam Arz: 250 milyon HMD

Referanslar

İnternet Sitesi: https://homelend.io/

Teknik İnceleme: https://homelend.io/files/Whitepaper.pdf

Telegram: https://t.me/HomelendPlatform

Facebook: https://www.facebook.com/HMDHomelend/

Github: https://github.com/HomeLend

Twitter Sayfası: https://twitter.com/HomelendHMD

Reddit: https://www.reddit.com/r/Homelend/

Medium: https://medium.com/homelendblog

BTT Ann: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3407541.0

BTT Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3407877.0

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

5 thoughts on “ARTIK HOMELEND İLE EV SAHİBİ OLMAK DAHA KOLAY

  Sevginur Aşcı

  (28 Eylül 2018 - 14:51)

  Tam tamamına bir koyup beş almalık proje, takibe aldım.

  Merve Ece Altıok

  (4 Ekim 2018 - 21:24)

  Konuyu kısa ve net özetlemişsiniz. elinize sağlık.

  Erna Aluç

  (8 Ekim 2018 - 08:20)

  Her geçen gün blockchain teknolojisinin kullanan projeler artıyor. içinden başarılı olacakları tutturursak güzek karlar bırakabilir.

  Bestami Ağırağaç

  (8 Ekim 2018 - 21:26)

  Elinize sağlık , Başarılı bir yazı olmuş. Konuyu güzel özetlemişsiniz.

  Rafi Akaş

  (10 Kasım 2018 - 06:59)

  Bu tarz projeleri son dönemde çok görmeye başladım. umarım başarılı olurlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir