BEYAZ ŞAPKALI KORSANLAR DESTEKLİ SİBER SALDIRIYA KARŞI KOYMA PLATFORMU: BUGLAB

Teknolojinin baş döndüren bir hızla gelişmesi hemen hemen her alanı ve sektörü derinden etkilemektedir. Artık insan gücü yerine firmalar ve işletmeler akıllı makinalara, yapay zekaya, nesnelerin interneti ile donatılmış cihazlara, uygulamalar, yazılımlara her zamankinden daha fazla kaynak ayırır olmuşlardır. Özellikle internetin devrimsel bir şekilde hayatımıza girmesiyle birlikte ise teknolojinin önemi çok daha artmış ve bilgiye ulaşmak da daha hızlı ve kolay olmuştur. Böylece hemen hemen bütün iş ve işlemlerimiz de kağıt üzerinden dijital dünyaya taşınmıştır. Her bilgi ve dokümanlar artık sanal ortamda depolanmaktadır ve veriler dijital dünyada şifrelenmiş bir şekilde müşterilerinin kullanıma hazır beklemektedir. Ancak dijital dünyada bizleri bekleyen birçok tehlike bulunmaktadır. Özellikle siber saldırılara ve müdahalelere son derece açık olan dijital dünya buna karşı tedbir almakla birlikte yine de bu siber saldırılardan kolayca kurtulamamaktadır. Her gün gazetelerden başka bir hacklenme olayı ile ilgili haber okumak mümkündür. Bunun önüne geçmek için sektörün önde gelen firmaları gelişmiş yazılımlar ve programlarla kullanıcıları korumak için canla başla çalışmaktadır. Yine de dijital dünya gerekli tedbirlerin alınması ile ilgili problemlerde bulunmaktadır.  Özellikle bu alanda ciddi bir maliyet verimsizliği yaşanmaktadır. Saat başına da ücret alınma maalesef bu alanda çalışan şirketler, yaptıkları harcamalardan daha fazlasını elde edememektedirler. Bu da sektörü zora sokmaktadır. Ayrıca kaynak eksikliği had safhadadır. Çünkü siber güvenlik firmaları, her görev için tipik olarak sadece birkaç sızma testi tahsis etmekte bu da bütün siber saldırılara karşı koymayı engellemektedir. Bir başka sorunda raporlamada aşamasında yapılan yanlış bilgilendirmedir. Özellikle programların virüs taraması sırasında derinlemesine analiz yapmadan büyük miktarlarda zayıflık ve korunmasız durumu ortaya çıkarması müşterilere yanlış bilgi aktarılmasına yol açmaktadır.

İşte dijital dünyadaki sorunları ve açıkları tespit eden, daha detaylı ve güvenli bir virüs koruması ve taraması öneren Buglab yaklaşımı hem mevcut sorunları çözmek hem de dijital dünyadaki kurumsal çözümler için hem ulaşılabilir hem de çok yönlü ve güvenilir bir penetrasyon testi yani sızma testini gerçekleştirmek için yeni nesil teknoloji olan blok zincirinin devrimsel gücünü kullanmayı amaçlamıştır.

Bu süreçte blok zinciri teknolojisi, geniş bir sistem yelpazesini merkezden uzaklaştırmak için ve günümüzde açık kaynak olarak kullandığımız platformların çoğunu oluşturmak için gereken çok çeşitli uygulamalar sunmaktadır.  Buglab isimli bu yeni blok zinciri tabanlı platform , siber güvenliğin merkezden dağıtılmasını, küçük ve orta ölçekli işletmelerin korunabilmesi için beyaz şapka korsanlarını kullanmayı hedeflemektedir.

Bütün bunlara ek olarak Buglab, bu işletmelere ve kuruluşlara, mobil uygulamalardan , web sitelerinden ve iş uygulamalarından akıllı sözleşmelere ve nesnelerin interneti (IoT) cihazlarına kadar geniş bir yelpazedeki sistemdeki güvenlik açıklarını belirleyen ve ortadan kaldıran bir çözüm sunmaktadır .Kısaca bu platform, bilgi güvenliğine ihtiyaç duyan kurum ve kuruluşları, sertifikalı olan ve güvenilir bir siber güvenlik sızma testi topluluğuyla teşvik edilen bir ortamda birleştirmeyi başarmıştır. Buglab’ın sizlere aktarmaya çalıştığım ekosisteminin merkezinde yer alan iki program bulunmaktadır. Bunlar, Contest ve Vigilante Protokolü şeklinde isimlendirilen ve bütün dünyada bu alanca çalışan şirketlerin güvenlik açıklarını keşfetmesine ve düzeltmesine yardımcı olan programlardır.

Bu süreçte Contest;  Buglab müşterileri güvenilir bir ortamda küresel bir sertifikalı siber güvenlik sızma test ağına bağlayarak test edenlerin, zaman sınırı olan yarışmalardaki keşiflerine ve bulgularına göre ödüllendirmelerini sağlamaktadır. Bu süreçte Contest, sertifikalı sızma testleri, tam özelleştirme, gerçek zamanlı işbirliği de sunmaktadır. Vigilante Protokolünde ise kendi güvenlik açığı keşiflerini paylaşmak için white hats yani iyi niyetli bilgisayar korsanları için bir yol sağlar. Daha sonra bu bulguları doğrulamak ve risk altındaki şirketleri bilgilendirmek için tüm dünyada CERT’lerle işbirliği içerisinde birlikte çalışılmaktadır. Bu protokolün içerisinde ise CERT & CSIRT ortaklığının sağlanması, doğrulanmış raporlama ve iyi niyetli bilgisayar korsanları için otomatik ödüller bulunmaktadır.

Özet olarak bu devrimsel yaklaşım, hackerların kendilerini saldırmasını ve güvenliklerini tehlikeye atmasını beklemek yerine, Buglab platformunun kullanıcıları olan beyaz şapka bilgisayar korsanları önceden şirketlerin açıklarını ve güvenlik kusurlarını bildirecektir. Böylece işletmeler ve kuruluşlar tedbirlerini alabileceklerdir. Buglab’ın bu çalışma prensibinde yarışmalar sayesinde profesyonel siber güvenlik uzmanlarından oluşan bir topluluğu, mobil uygulamalarında, web sitelerinde, akıllı sözleşmelerde ve IoT cihazlarında güvenlik açıklarını bulmak için davet edilmektedir. Bu süreçte sistem güvenlik açıkları ortaya çıkarıldığında, ve bu güvenlik açıkları derece ve potansiyel etkilere göre sıralandıklarında test edenlerin ödüllendirildikleri bir sistem ortaya çıkmış olmaktadır.

Son olarak Buglab platformunda faturalandırma hem açık ve şeffaf olmakta hem de küçük ila orta ölçekli işletmeler için sabit fiyata dayanan hizmetler sunmakta ve hiçbir güvenlik açığının bulunmaması durumunda, Buglab tam bir geri ödeme sağlamaktadır.

Token Bilgileri

Bu süreçteki iş ve işlemler için kullanılacak olan BGL tokenı, ERC20 standardına dayanmaktadır. Buglab ekosistemindeki tüm işlemler için ve düzenlenen yarışmalar için ödüllendirici sızma testleri ve beyaz şapka korsanlar için bu platfomun katalizörü olacak BGL tokenları gerekmektedir.

Yol Haritası

Takım

Referanslar

https://buglab.io/

https://buglab.io/assets/docs/Buglab_WhitePaper.pdf

https://bitcointalk.org/index.php?topic=4446991

https://www.facebook.com/buglab.co

https://twitter.com/joinbuglab

https://blog.buglab.io/

https://t.me/buglab

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

4 thoughts on “BEYAZ ŞAPKALI KORSANLAR DESTEKLİ SİBER SALDIRIYA KARŞI KOYMA PLATFORMU: BUGLAB

  Delal Abdullatif Abzak

  (2 Ekim 2018 - 16:44)

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Elinize sağlık.

  İlyas Umut

  (3 Ekim 2018 - 06:12)

  Bu tarz projeleri son dönemde çok görmeye başladım. umarım başarılı olurlar.

  Pekcan Aksöz

  (4 Ekim 2018 - 20:07)

  Bu tarz çok ico çıkmaya başladı. Ama gerçek hayatta bir problemi çözen, yada çalışır ürünü olan bulmak zor.

  Almina Avcı Özsoy

  (23 Ekim 2018 - 06:00)

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir