Dağıtılmış Protokol Güç Türevleri ile İlgili Devrimsel Yaklaşım: Taurus0x

Taurus0x paylaştı: 7 Mart 2018 Çarşamba

Teknolojinin kapılarının dijital dünyaya açılması ile birlikte yaşamımız teknoloji ile daha içli dışlı olmaya başlamıştır. Hiçbirimiz teknolojinin bu kadar hızlı ve inanılmaz bir şekilde ilerlemesini hayal bile edemezdik. Ama artık teknoloji konusunda hayallerimize bile sınır koymuyoruz çünkü her uyandığımız yeni bir güne bir başka gelişme, keşif ve yenilik ile uyanıyoruz. Üstelik internetin devrimsel bir şekilde hayatımıza girmesi ile birlikte bilime, bilgiye her zamankinden fazla ulaşabilir olduk. Durum böyle olunca hayatımızın her alanına ve her sektöre teknoloji daha fazla girmektedir. Böylece şirketler insan kaynakları yerine yazılımlara, yapay zekâya, nesnelerin internetine, uygulamalara ve programlara yatırım yapar olmuşlardır. Burada blok incirinin devrimsel bir şekilde ortaya çıkışı ve kripto paraların kullanılmaya başlaması hem ekonomik ve finansal çevreleri hem de iş dünyasını etkilemeye başlamıştır. Kripto para birimlerinin geleneksel bankacılık sistemlerine alternatif olma özelliği, ekonomik, hızlı, şeffaf ve güvenli oluşu tercih edilme sebepleri olarak ortaya çıkmıştır.

Dünya da yaklaşık 500 milyar dolarlık pazara sahip olan kripto paralar halen gerçek değerinin ve hak ettiği yerin çok altında yer almaktadır. Bunun nedeni olarak piyasalara duyulan güvensizliğin yanı sıra kripto para kullanımının ve yatırımın teknik bilgi de gerektirmesi hala birçok insanın kripto paraları kullanamaması ile sonuçlanmaktadır. Yakın gelecekte kripto paralara olan ilginin çok daha fazla olacağını düşünenlerdenim. Öyle ya da böyle günümüz küresel finansal sistemi çok büyük ölçüde merkezileşmiştir. Ancak bu durum aslında merkezi olmaması ile övündüğümüz kripto para birimleri için de aynıdır.  Maalesef ticaret ile uğraşanlara, iş dünyasına çok az seçenek ayrılmakta, varlık ve varlıklarının türevlerini işlemek için bir aracıya da güvenilmemektedir.  Bu süreçte ise Taurus0x yaklaşımı bir blok zinciri ağı üzerinden eşler arası ticaret türevleri için ademi merkeziyetçilik fırsatını kullanıcılarına sunmak üzere ortaya çıkmıştır. Burada kilit nokta, aracıya olan bağımlılığın azaltılması sonuç olarak buna bağlı riskleri de azaltacaktır.

Ayrıca kısaca bahsedilmesi gereken bir konu da büyük türev ticaret platformlarının çoğunun bugün CME ve CBOE gibi merkezileştirilmiş olmasıdır. Borsalar kendi verilerini barındırmakta, algoritmalarını eşleştirmekte ve kendi özel mesaj formatlarını takip etmektedirler.  Merkezi kripto para kurlarında büyük avantajlar mevcutken, hem verilerin hem de iş mantığının merkezileştirilmesine bağlı olmak üzere kritik derecede teknik ve ekonomik riskler bulunmaktadır. Bu risklerden bazıları ise veri ihlalleri, pazarların tekelleşmesi ve potansiyel olarak kötüye kullanım etkinliğe sahip üçüncü taraf kuruluşlara doğrudan yapılacak yatırımlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu da piyasaların, ekonomilerin, pazarların büyümesi ve rekabetin doğal bir sonucu olarak çok daha fazla silo haline gelmesi ve verilerin daha büyük bir ölçekte dağılmasına yol açmaktadır.

Taurus0x bir ağ üzerinde bulunan herhangi bir varlık için uçtan uca uzanan akıllı türevleri güçlendirecek zincir dışı veya zincir üzerinde bulunan dağıtılmış bir protokol olarak karşımıza çıkmaktadır. Taurus0x yaklaşımı bütünüyle sıfır gecikme süresi ve yerleşik güven yönetimi ile birlikte Ethereum blok zinciri üzerinde çalışmaktadır.  Bu süreçte eşler arası sözleşmeler, herhangi bir röle aracılığı ile yaratılmakta, imzalanmakta ve paylaşılmaktadır. Sonuç olarak gerekli imzalar toplandıktan sonra, sözleşmeyi sürdürmek için bir işlemin düzenlenmesi yeterli olmaktadır. Burada söz konusu olan sözleşmeler güvenli bir şekilde çevrimdışı üretilmekte, imzalanmakta ve herhangi bir ortam üzerinden iletilebilmektedir.  Taurus0x protokolü, dijital imzaları oluşturabilmek ve doğrulayabilmek için ECDSA şeklinde çok aşamalı bir sözleşme teknolojisini ve Eliptik Eğri Şifrelemesini destekleyecektir.  Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmeler sisteminde tutulacak olan protokol iki modda çalışacaktır. Bunlar eşler arası ve değişimdir.  Bu iki mod, çevreye uyum sağlamak için biraz daha farklı mesaj formatlarına sahip olmaktadır. Taurus0x protokolü, başlangıçta 3 tür türev sözleşmeyi kısaca çağrı, tahsis ve ikiliyi destekleyecektir. Bu mimari, hemen hemen her tür dijital sözleşmeyi eklemeye izin verecek derecede modüle edilmiştir. Sonuç olarak Taurus0x protokol, ispatlanmış bir dağıtılmış özerk organizasyon (DAO) tarafından yönetilmesi öngörülen açık kaynaklı bir proje olması ile birlikte merkezi olmayan yönetim, toplumu yönetecek fikir birliği ile devamlı surette bütünleşmeyi ve gelişimi kolaylaştıracaktır.

ICO ve Token Bilgileri

 

 

Takım

Referanslar

www.taurus0x.com

https://www.taurus0x.com/pdf/whitepaper.pdf

https://t.me/Taurus0x

https://twitter.com/Taurus0x

https://medium.com/@Taurus0x

https://www.facebook.com/Taurus0x

https://linkedin.com/company/taurus0x

https://github.com/Taurus0x

https://bountyhive.io/browse/Taurus0x

bountyhive ref link: https://bountyhive.io/r/goraset
Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

7 thoughts on “Dağıtılmış Protokol Güç Türevleri ile İlgili Devrimsel Yaklaşım: Taurus0x

  Anıl Altın

  (1 Ekim 2018 - 19:09)

  Konuyu kısa ve net özetlemişsiniz. elinize sağlık.

  Hayrunnisa Aşveren

  (3 Ekim 2018 - 16:17)

  Son girdiğim icolardan hep zarar ettim. Bu tarz bilgilendirici yazılar yatırım sürecinde karar vermemizi kolaylaştırıyor .

  Emine Münevver Akca

  (3 Ekim 2018 - 20:42)

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler.

  Servet Akçagunay

  (12 Ekim 2018 - 03:11)

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Elinize sağlık.

  Büşra Gül

  (12 Ekim 2018 - 17:08)

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Başarılar dilerim

  Delal Abdullatif Abzak

  (23 Ekim 2018 - 10:48)

  Son girdiğim icolardan hep zarar ettim. Bu tarz bilgilendirici yazılar yatırım sürecinde karar vermemizi kolaylaştırıyor .

  Ahmet Raşit Akoğuz

  (21 Aralık 2018 - 00:17)

  Kısa ve net, trik noktaların hepsine değinmişsiniz. Elinize sağlık güzel yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir