KOLEKSİYONERLERE VE SANATSEVERLERE DEVRİMSEL BİR PLATFORM MÜJDESİ: CODEX

Dünya tarihi boyunca binlerce medeniyet kurulmuş ve bu medeniyetlerin zengin kültürlerinin izlerini taşıyan birçok sanat eseri zamanımıza kadar ulaşmıştır. Tarihi özelliklerinin yanı sıra sanatsal değerler taşıyan bu antikalar bazen meraklılarının bazen de koleksiyoncuların ilgi odağı olmaktadır.  Dünya üzerinden bulunan binlerce müzayede evi ise bu sanat eserlerini almaya hazır olan sanatseverler ile antikacıların buluşma yeri olmaktadır. Dünyada yaklaşık 2 trilyon dolarlık bir sektör haline gelen sanat eserleri ve koleksiyonlar ile ilgili sektördeki en büyük sorun güven eksikliğidir. Bunun en başta gelen sebeplerinden biri de maalesef sanat eserleri ve koleksiyonlar ile ilgili detaylı bilgi alacağımız, bu değerler ile ilgili bilgileri kaydedebileceğimiz ve bilgiye erişmek için kullanabileceğimiz organize bir sistemin bulunmayışıdır. Aslında olması gereken sanat ve koleksiyon dünyasında, bu çok değerli sanat eserlerinin gerçekliğini koruyabilmek için değiştirilemez bir tapu kaydı benzeri bir kayıt sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Böyle bir sistemin kurulması durumunda sanat eseri sahipleri hem güvenli bir şekilde eserlerinin sahipliğini tescil ettirecekler hem de bu sanat eserlerini teminat olarak kullanarak kredi alabilecekler, böylece çok büyük bir endüstrinin de oluşmasına vesile olacaklardır. Bu hem sanatın gelişmesine hem de insanların çok değerli bir sanat eserinin küçük bir kısmını da olsa yatırım amacı ile satın alınabilmesine imkan sağlayacaktır.

İşte hem sektörün sorunlarını tespit eden hem de çözüm noktasına devrimsel katkılar sunan bir yaklaşım olarak ortaya çıkan Codex sanat ve sanatçılar için çok kullanışlı ve karlı bir protokol haline gelmeyi başarabilmek ve sektördeki mevcut potansiyeli değerlendirmek adına ortaya çıkmaktadır.

Codex Protokolü  kısaca sanat eserleri ve koleksiyonlar için yeni nesil blok zinciri teknolojisinin sunduğu muazzam fırsatlardan yararlanmak sureti ile kripto değerler ile zenginleştirilmiş merkezi olmayan bir tescil kaydı altyapının oluşturulmasını hedeflemektedir. Codex protokolü ile ilgili verilecek hizmetin en beğendiğim tarafı güçlü bir konsorsiyum tarafından desteklenecek olmasıdır. Codex platfomunun en büyük başarısı ise 5.000 den fazla müzayede evinin kurulacak sisteme entegresini sağlayabilmek için sanat ve koleksiyon meraklılarını ve bu endüstrinin uzmanlarını bir araya getirebilmesidir.

Aslında Codex Protokolü koleksiyoncuya gönül rahatlığı içinde güvenebileceği bir satış mağazası yani müzayede salonu olarak da faaliyet gösterecektir. Burada oluşturulan platformda satın alma ve satma opsiyonları ile sanatseverler rahatlıklar alışverişlerini yapabileceklerdir.

 

Kısaca Codex yaklaşımı sanat ve koleksiyonlar ile ilgili kayıt sicillerinin, gelen tekliflerin, sigorta bilgilerinin, kredilerin, pazar yerlerinin, sanat eseri destekli kredilendirme imkanı ve kısmi mülkiyet gibi birçok ticari uygulamanın olacağı bir platform olacaktır.

Bu platformun işleyişi için kısaca bilgi vermek gerekirse; bu serüven sanatçının değerli eserini koleksiyoncuya satması ile başlamaktadır. Koleksiyoncu ise bu sanat eserini istediği bir müzayede evine satar ve sonra da sanat eseri yeni alıcısına kavuşabilmek için açık artırmaya çıkarılır. İşte bu süreçte kimliğinin gizli kalmasını isteyen kişinin bilgilerini görülemezken sahiplik kaydı için her aşamada Codex platformu kullanılabilecektir. Burada mülkiyet devri kamuya açık olarak görülebilecek ve yeni alıcılara belirli bir reasürans verilecektir.

 

Sanatçılar, koleksiyonerlere ve müzayede evlerine küresel bir hizmet vermeyi hedefleyen codex  platformu verimli bir ICO dönemi için alanında son derece başarılı ve kurumsal bir şirket olan Amazix ile anlaşmıştır. Amazix’in profesyonel kadrosunun projenin tanıtım sürecine çok olumlu katkısının olacağını değerlendirmekteyim.

ICO ve Token Bilgileri

Codex platformunda sistemin çalışabilmesi için galeriler, sanatçılar ve eksperler açık artırma aşamasında token ile ödüllendireceklerdir. Bu token platformun katalizörü olacaktır.

 • Token Sembolü: CODX
 • Token Tabanı: ERC-20
 • Token Fiyatı: 0.067 USD
 • Minimum Yatırım Miktarı: 0.05 ETH
 • Hard Cap: 25,000,000 USD
 • Soft Cap: 15,000,000 USD
 • Toplam Token Miktarı: 1,000,000,000

Yol Haritası

Codex yaklaşımının çok başarılı ekibi koleksiyonerler için son derece kullanışlı, güvenilir ve blok zinciri ile desteklenecek bir platform sunmayı hedeflemiştir. Aşağıdaki yol haritası da bu amaçlar doğrultusunda detaylı olarak hazırlanmıştır.

Takım

Bu projenin ekip ve danışmanları gerek eğitim gerekse tecrübe açısından göz doldurmaktadırlar. Özellikle  CEO olan Mark Lurie’in dünyaca ünlü Harvard Üniversitesinden MBA derecesi, Jess Houlgrave’ın ise Oxford Üniversitesinde ekonomisi mastının bulunması göz doldurmaktadır. Ayrıca danışmanlar küresel olarak faaliyet gösteren çok büyük işletmelerde önemli sorumluluklar üstlenmişlerdir. Ekte sizlerle paylaştığım diğer takım üyeleri ile ilgili detaylı bilgilere internet sitesinden ya da teknik rapordan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Codex platformu ile ilgili daha fazla bilgi için sizlere aşağıda sunduğum linklere bakmanızı ayrıca telegram başta olmak üzere sosyal medya platformlarına üye olmanızı tavsiye ederim.

Referanslar

İnternet sitesi: http://codexprotocol.com/

Teknik İnceleme: https://docsend.com/view/n4sbws8

Kısa sunum: https://docsend.com/view/7d3rr58

Telegram: http://t.me/codexprotocol

Twitter: https://twitter.com/CodexProtocol

Medium: https://medium.com/@CodexProtocol

BTT ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4494244.0

BTT Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4508456.0

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

4 thoughts on “KOLEKSİYONERLERE VE SANATSEVERLERE DEVRİMSEL BİR PLATFORM MÜJDESİ: CODEX

  Nefse Altunbulak

  (2 Ekim 2018 - 10:48)

  Kripto para dünyası her geçen gün beni şaşırtmaya devam ediyor. çok ilginç ve güzel bir fikir.

  Emre Ayberk Akfırat

  (10 Ekim 2018 - 18:10)

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Başarılı olacaklarıkonusunda şüphem yok.

  Bedirhan Lütfü Akşamoğlu

  (13 Ekim 2018 - 09:31)

  Soft capı geçerse yatırım yapmayı düşünüyorum. takibe aldım.

  Mükerrem Zeynep Ağca

  (21 Ekim 2018 - 02:38)

  Elinize sağlık , Başarılı bir yazı olmuş. Konuyu güzel özetlemişsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir