LOJİSTİK ALANINA BLOK ZİNCİRİ DESTEKLİ DEVRİMSEL ÇÖZÜMLER SUNAN YAKLAŞIM: Open Enterprise Logistics (OEL)

Küreselleşme ile birlikte teknolojinin inanılmaz bir hızla gelişmesi sonucunda dünyamızda sosyal, ekonomik, kültürel alanlar başta olmak üzere birçok değişiklik yaşanmaktadır. Özellikle internetin de yaşamımıza girmesi ile birlikte şirketler üretim, pazarlama, satış, tanıtım ve reklam gibi faaliyetlerini coğrafi sınırlarını aşarak küresel ölçeğe taşıyarak birbirleri ile rekabete dayalı bir yarışa girmişlerdir.   Yaşanan ekonomik gelişmeler ışığında iş dünyasının bu faaliyetlerini verimli bir şekilde yürütebilmelerinin temelinde yatan en önemli konu tedarik zinciri ve lojistik sektörüdür. Dünya genelinde bu sektörün 2021 yılına kadar 15,5 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Ek olarak Dünya Bankası’na göre 2016 küresel ölçekte gayri safi yurtiçi hasılanın en az % 13’lük bir kısmı lojistik ve ulaşım yönetimi ile doğrudan bağlantılıdır. Bu kadar karlı bir alan olmasına ve trilyon dolarlara hitap etmesine rağmen bazı ülkeler bu alanda çok başarılı politikalar ile karlılıklarına kar katarken gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri ise aynı başarıyı gösterememektedir. Bunun sebeplerinin başında tedarik zinciri bünyesindeki işletme lojistiğinin, hala çok güvenli olmayan ve geleneksel bir şekilde el ile tutulan kayıt ve sözleşme bazlı bir süreç ile yürütülmesidir. Dijitalleşememe mevcut sektördeki bilgilerin, verilerin çok güvenilir ve şeffaf olmaması, küresel çapta faaliyet gösteren nakliyeciler için nakit akışında gecikmelerin oluşması ve ödemelerde anlaşmazlıkların meydana gelmesine yol açmaktadır. Bütün bunların sonucunda ise taşımacılık gibi devasa bir sektör likiditeyi koruyamamaktadır.

İşte bu süreçte ortaya çıkan ve problemleri çok iyi tespit eden OEL Vakfı, gelenekselleşen eski kayıt sistemi yerine yeni nesil teknoloji blok zincirini kullanmak suretiyle ulaşım ve lojistik sektörünün dijitalleşmesini sağlayarak mevcut sorunları çözmeyi amaçlamaktadır. Open Enterprise Logistics kısaca OEL diye isimlendirilen bu vakıf, bu ekosistemin geliştirilebilmesi için yönetişim ve kaynak sağlayacak olan ve kar amacı da gütmeyen bir kuruluş olarak karşımıza çıkmaktadır. Asıl merkezi Hong Kong’da olan ve küresel çapta faaliyet gösteren OEL, kurumsal lojistik uygulamaları için yeni nesil blok zinciri teknolojisini desteklemektedir.

OEL tarafında oluşturulacak bu ekosistem, öncelikle nakliye yönetimine odaklanmak suretiyle yeni lojistik uygulamaların geliştirilebilmesini çok daha kolay hale getirecektir. Bu yeni model ile birlikte, mal ve ürünün tedarik edilmesi süreci ile ilgili bir malın ne zaman, kim tarafından gönderildiği ile ilgili sorular anında cevaplanabilecek, böylece mevcut anlaşmazlıklar ortadan kaldırılabilecek ve tedarik zincirindeki nakit akışı ve likidite sorunu da ortadan kaldırılacaktır.

Bu süreçte yapılacak en önemli faaliyet ise ulaştırma ve lojistik sektöründeki nakliye varış noktaları, zamanlama çizelgeleri ve envanterler için mevcut sistemdeki eksiklikleri gidermek, ayrıca yönetim ve kontrol alanı ile ilgili yapılması gerekenleri tamamlamaktır. OEL’in önereceği bu ekosistem sayesinde hem üyeler hem de ülkeler üst düzeyde destek, işbirliği ve inovasyon gerçekleştirebileceklerdir. Burada özellikle blok zincirinin merkezi olmayan yapısı,  üst seviyedeki güvenliği ile bir araya geldiğinde, gelişmiş ülkelerde faaliyet gösteren şirketler için yüksek güvenlik içeren bir depolama sistemine de erişim imkânı sağlamaktadır. Bu sayede biraz önce bahsettiğim gerçek zamanlı transit takip sistemini içerecek envanter yönetimi gibi bir çok işlem de blok zincirinin sağladığı avantajlar sayesinde gerçekleşecektir.

OEL yaklaşımının kurumsal mimarisi içerisindeki dört ana kriteri sıralayacak olursak bunlar; ölçeklenebilirlik için az maliyet ve tutarlı işlem hızı, kurumsal düzeydeki uygulama için veri gizliliği, fiziksel tedarik zinciri ile merkezi olmayan muhasebe arasındaki boşluğu doldurmak için ödüllendiren veri paylaşımı ve son olarak da tedarik zincirinde bulunan bütün katılımcıların gerekli standartları sağlamaları için işbirliğine dayalı yönetişimdir.  Bütün bu sürecin sonunda sizlere kısaca bahsettiğim OEL’in kurumsal mimarisi, sistem içindeki işlemleri sağlayacak ve ekosistemin katalizörü olacak OPN Token tarafından desteklenecektir.

ICO ve Token Bilgileri

ICO ve Token ile ilgili daha fazla bilgi için internet sitesini  https://oel.foundation/  ve teknik raporu https://oel.foundation/resources-and-faq/  inceleyebilirsiniz.

Yol Haritası

OEL yaklaşımının çok başarılı ekibi lojistik alanında son derece kullanışlı, güvenilir ve blok zinciri ile desteklenecek bir platform sunmayı hedeflemiştir. Aşağıdaki yol haritası da bu amaçlar doğrultusunda detaylı olarak hazırlanmıştır.

Takım

Sizlere özetlemeye çalıştığım bu devrimsel uygulamanın arkasındaki aşağıda sizlerle paylaştığım başarılı ekibin kendi alanları ile ilgili hatırı sayılı bir tecrübesi ve birikimi bulunmaktadır.

Lojistik ve nakliye piyasasına küresel bir hizmet vermeyi hedefleyen OEL  platformu verimli bir ICO dönemi için alanında son derece başarılı ve kurumsal bir şirket olan Amazix ile anlaşmıştır. Amazix’in profesyonel kadrosunun projenin tanıtım sürecine çok olumlu katkısının olacağını değerlendirmekteyim.

Referanslar

OEL platformu ile ilgili daha fazla bilgi için sizlere aşağıda sunduğum linklere bakmanızı ayrıca telegram başta olmak üzere sosyal medya platformlarına üye olmanızı tavsiye ederim.

İnternet Sitesi: https://oel.foundation/

Teknik İnceleme: https://oel.foundation/resources-and-faq/

Telegram: https://t.me/OELFoundation

Linkendin: https://www.linkedin.com/company/oelfoundation/

Twitter: https://twitter.com/OELFoundation

Reddit: http://www.reddit.com/r/oelfoundation

BTT ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4437016.0

BTT BOUNTY: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4438757.0

 

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

3 thoughts on “LOJİSTİK ALANINA BLOK ZİNCİRİ DESTEKLİ DEVRİMSEL ÇÖZÜMLER SUNAN YAKLAŞIM: Open Enterprise Logistics (OEL)

  Anıl Altın

  (11 Ekim 2018 - 18:55)

  Proje takımı güzel ve alanında deneyimli kişilerden oluşuyor. ico sürecinde başarılı olacaktır.

  Samet Akdoğan

  (13 Ekim 2018 - 09:33)

  Güzel yazı, çok bilgilendirici olmuş.

  Ahmet Ruken Altay

  (15 Ekim 2018 - 16:13)

  Bu tarz çok ico çıkmaya başladı. Ama gerçek hayatta bir problemi çözen, yada çalışır ürünü olan bulmak zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir