Veri Üretiminde Devrim: Dataeum

Bazılarına göre yüzyılın petrolü, bazılarına göre ise çağımızın altını olan verilere günümüzde duyulan ihtiyaç her zamankinden daha fazladır. Teknolojinin gelişmesi, özellikle de internetin yaşamımıza girmesiyle birlikte yaşamımızdaki her an neredeyse dijital ortama taşınmıştır. Bilgi çağı da dediğimiz bu zaman diliminde doğumumuzdan itibaren bütün sağlık geçmişimiz, eğitim bilgilerimiz, trafik ve sigorta kayıtlarımız, araç tescil işlemlerimiz, evlilik, boşanma, doğum, adli sicil kayıtlarımız, seyahat bilgilerimiz, kredi kartı işlemlerimiz gibi binlerce işlemimizin her biri bir veri bankasının konusunu oluşturmaktadır. Şirketler, işletmeler ve kurum ile kuruluşlar artık geleceğe yönelik planlarını, hedeflerini vizyonlarını belirlerken veri madenciliği yaparak analizler yapmaktadırlar. Ürünlerinin hammadde temininden başlayarak, pazarlama, tanıtım ve satış aşamalarındaki her aşamaya kadar veriler aslında işletmelerin yol haritasıdır. Şirketler satış aşamasından sonra bile alandan veri toplamakta, müşteri memnuniyetini ölçerken bir yandan da hangi yaş grubunun, hangi cinsiyetin, hangi rengin, hangi ürünleri tercih ettiğini, edeceğini, beklentilerini öğrenmeye çalışarak diğer şirketlerle rekabet etme yarışına girmektedirler.

İşte bu kadar kapsamlı ve önemli olan veri piyasasının dünya üzerindeki değerinin 3 trilyon doların üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Düşünüldüğünde dünyanın neresinde hangi iş ile uğraşırsanız uğraşın bir tarafı mutlaka veriye dayanmaktadır. Ancak verilerin yardımıyla bir işletmenin ya da şirketin büyümesi ve gelişmesi sağlanabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda 2020 yılına kadar, sayısal veri evreninin 4.4 trilyon gigabayt’tan  44 trilyon gigabayt’a çıkacağı tahmin edilmektedir. Ancak verilerin geçerliliği, güvenilirliği ve kalitesi bu süreçte çok önemlidir. Çünkü zayıf verilerin sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık 3,1 trilyon dolarlık bir zarara yol açtığı tahmin edilmektedir.  Yine bazı araştırmalar sonucunda verilerin sadece % 8’i nin doğru olduğu, çevrimiçi girişlerin ise % 80’inin ya tutarsız ya da yanlış ve fiziksel olarak eksik verilerden kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Bunun sebebi olarak da verilerin hala ham olması ve rafine edilmemiş olması gösterilmektedir ve bundan dolayı da doğru bilginin elde edilmesi çok zor olmaktadır.

Başta da belirttiğim gibi yaptığımız her eylem, davranış ve hareketlerimiz birer veri toplama aracı haline gelmiştir. Bilip bilmeden hemen hemen her şirkete bizim onayımız olmadan verilen bu veriler işletmelere değer katmakta ama bize hiçbir maddi ve manevi fayda sağlamamaktadır. Bu süreci iyi değerlendiren ve sorunları tespit eden Dataeum yaklaşımı,  insan faktörünü blok zinciri teknolojisinin de getirilerinden faydalanarak bu platformda öne çıkartılan veri ekosisteminin en temeline yerleştirmek istemektedir.

İşte kısaca Dataeum yaklaşımı coğrafi olarak bir sınıra bağlı olmaksızın gezegenimizin herhangi bir yerindeki bütün global verilerin tamamını % 100 doğrulukla toplanabilmesini sağlayabilmek için kitle kaynak kullanımını kullanan bir blok zincirine dayalı bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süreci ise mobil bir uygulama aracılığı ile birlikte fiziksel olarak veriyi gönderebilmek için kullanılacak XDT tokenları ile yürütecektir. Bu platformun işlevselliği hali hazırda, Paris, Barselona ve Londra’da tamamlanmış olan üç koleksiyon kampanyasındaki testler ile ispatlanmıştır. Dataeum’un gelecek ile ilgili hedefi küresel olarak milyonlarca fiziksel veriyi toplayabilme imkânı olan mevcut topluluğu sayesinde gerçek dünyada en çok kullanılacak veri blok zinciri olabilmektir. Sonuç olarak, Dataeum’un sunacağı ekosistem, fiziksel verilerin doğru bir şekilde ve güvenilir olarak toplanabilmesini kolaylaştırabilmek için hem yeni nesil blok zinciri teknolojisini hem de kitle kaynak kullanımı ile birlikte akıllı sözleşmeleri de kullanacaktır. Sonuç olarak ICO da elde edilecek gelirlerinin büyük bir oranı Dataeum platformunun teknik gelişimine, veri toplanabilmesine ve pazar yerine aktarılacaktır. Bundan dolayı veri toplama piyasasında küresel bir güç olmayı hedefleyen Dataeum yaklaşımı ICO sürecini başarılı bir şekilde tamamlayabilmek için başarılı ve kurumsal bir şirket olan Bountyhive ile anlaşmıştır. Bountyhive’in profesyonel kadrosunun bu sürece çok olumlu katkısının olacağını değerlendirmekteyim.

ICO Bilgileri ve Token Satışı

Bu platformda belirlenen hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için Dataeum yaklaşımı Dataeum Tokens  yani XDT ICO sırasında halka satışa çıkaracaktır.

 

Referanslar

BTT ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4425297.0

Website: https://dataeum.io/

Whitepaper: https://dataeum.io/#white-paper

Telegram: https://t.me/dataeum

Facebook: https://www.facebook.com/dataeum/

Twitter: https://twitter.com/dataeum

Reddit: https://www.reddit.com/r/Dataeum

Bountyhive: https://bountyhive.io/browse/Dataeum

bountyhive ref link: https://bountyhive.io/r/goraset
Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

10 thoughts on “Veri Üretiminde Devrim: Dataeum

  Ilım Aslantürk

  (8 Ekim 2018 - 08:26)

  Bu ico çok enteresan. bence tutacak bir fikir.

  Anonim

  (12 Ekim 2018 - 22:00)

  Özellikle whitepaperı güzel ve ayrıntılı olarak düzenlenmiş. özenerek hazırlanmış. Bu projeye emek verildiğini gösteriyor.

  Servet Akçagunay

  (13 Ekim 2018 - 09:50)

  Kripto para dünyası her geçen gün beni şaşırtmaya devam ediyor. çok ilginç ve güzel bir fikir.

  Erna Aluç

  (13 Ekim 2018 - 22:30)

  Kripto paralar ile bu kadar çok işlem yapılabilmesi çok devrimsel.

  Nuhaydar Akbilmez

  (14 Ekim 2018 - 02:48)

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de altyapısı çık sağlam.

  Recep Ali

  (17 Ekim 2018 - 20:24)

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Başarılar dilerim

  Hayrunnisa Aşveren

  (30 Ekim 2018 - 02:14)

  Güzel yazı, çok bilgilendirici olmuş.

  Ferdacan Aruca

  (6 Kasım 2018 - 03:01)

  Güzel yazı, çok bilgilendirici olmuş.

  Ilım Aslantürk

  (6 Kasım 2018 - 03:55)

  Benimde beğenerek takip ettiğim bir proje, konuyu çok güzel özetlemişsiniz.

  Hanife Duygu Ata

  (4 Aralık 2018 - 05:39)

  Güzel yazı, çok bilgilendirici olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir