Merkezi Olmayan Verileri Eşleştirmek İçin Blok Zinciri Destekli Devrimsel Yaklaşım: Quadrant Protokolü

Günümüzde yaşanan gelişmelerin ve değişimlerin arka planında teknoloji ve beraberinde bizlere sunduğu yenilikler yatmaktadır. Özellikle internet ile birlikte teknoloji hayatımızın her alanına girmiştir. Küreselleşme rüzgârı da bu yenilikleri ve değişimleri dünyanın her tarafına taşımakta, milyarca insan da bu yenilikleri hayatlarına kolayca adapte edebilmektedir. İnsan ve işgücünün yerini artık makinalar, yazılımlar, akıllı robotlar, programlar, uygulamalar, yapay zekâ almaktadır. Şirketlerde bütün yatırımlarını teknoloji üzerine kaydırırken dünyanın her köşesine mal ve hizmet götürme yarışı içerisinde diğer işletmelerle rekabete girerken bir yandan da reklam, pazarlama ve satış stratejilerini de gelişen teknolojiye göre adapte etmektedirler. Burada şirketlerin gelecek vizyonlarını belirlemede, stratejik karalar almada ve hedeflerine ulaşmada en büyük ihtiyaç duydukları dayanak verilerdir. Verilerin geçerli ve güvenilir olması için doğru araçlarla toplanıyor olması ve güvenli bir şekilde korunması gerekmektedir.

Veriler kimi uzmanlara göre bu yüzyılın altını iken kimilerine göre bu çapın petrolüdür. Yalnız herkesin üzerinde ortak birleştiği nokta verilerin çok değerli olduğudur. Ancak veri ekonomisinde de çözüm bekleyen birçok sorun bulunmaktadır. Özellikle yapay zekâ ile ilgili veri boşluğu bunlardan biridir. Bunun nedeni küçük ölçekli firmaların yapay zekâ geliştirmeye çalışması ama algoritmaların ihtiyaç duydukları veri hacimlerine erişimleri olmadığından bunu başaramamalarıdır. Aynı zamanda bir başka problem kimliksiz verilerdir. Yine burada küçük şirketler, veri özgünlüğünün yeterli olmamasından dolayı ancak zayıf algoritma sonuçlarıyla yetinmek zorundadırlar. Bir başka problem de sürdürülebilir olmayan ekosistemden dolayı veri üreticileri, sadece veriyi ilk sattıklarında para alabildikleri için gereken gerçek veri miktarını sağlamakta zorlanmaktadırlar. İşte bütün bu pazardaki mevcut sorunların üstesinden gelmeyi amaç edinen Quadrant platformu veri ürün ve hizmetlerinin özünde olması gereken özgünlük, kaynak erişimi, verinin oluşturulması ve dağıtımı sağlayacak yeni nesil teknoloji olan blok zinciri temelli bir protokoldür. Bu protokol kapsamında oluşturulan blok, satıcıların, veri yaratıcıları ile kullanıcılarının ortaklaşa kullanabileceği, bilgi gelişimini sağlayacak, satın alma ve yapılan satışları optimize edebilmeye imkân sağlayan bir topluluk türü şeklinde geliştirilmiştir. Ek olarak bu platform, listelenen her bir bilginin geçerliliğini ve güvenilirliğini doğrulamaya yardımcı olacak ve geçerli kalmasını da sağlayacak işlevlere sahip olacaktır.

Quadrant platformunun birçok faydası bulunmaktadır. Örneğin veri damgalama işlevi sayesinde kimlik doğrulaması için gereken bu damga, veri alıcılarının izinin bulunmasına ve verilerin kim tarafından oluşturulduğuna dair bize fikir vermektedir.  Bu aslında Quadrant Protokolünün hayati özelliklerinden biridir. Ayrıca ilk veri akıllı sözleşmelerinin yaratılması ve yeni veri ürünlerin oluşturulması için tedarikçiler kullanılacaktır. Ek olarak zenginleştirilmiş veri ve hizmetler de Quadrant platformu kullanıcılarını beklemektedir.

Bu süreçte iş kullanım kılavuzu olarak nurseries, pioneers ve elons’lar iş başından olacaktır. Burada nurseries, değer zinciri boyunca her işlem için sağlanacak verilerin ödenmesi sürecidir. Pioneers’ler ise veri ürünlerinin sahipliğini kanıtlamak suretiyle hem şeffaf ve hem de çok güvenilir bir tedarikçi olacaktır. Elons’lar da farklı veri kaynakları arasındaki bağlantıyı kuracak ve yeni veri ürünlerinin geliştirilmesi özgürlüğünü yaşatacaktır. Quadrant platformu daha fazla işlem yapabilmek,  daha düşük bir gaz ücreti ile çalışabilmek, daha hızlı işlem yapabilmek ve kötü amaçlı düğümlerin veri girmesini engelleyebilmek için çok güvenilir bir yetki belgesi üzerinde çalışacaktır.

ICO Bilgileri ve Token Satışı

Platform Ethereum üzerinde kurulmuştur ve ERC: 20 tabanlı tokenlar kullanacaktır. Bu ekosistemde 2 değişik token kullanılacaktır. Bunlardan biri EQUAD tokenı olacak ve ICO dönemindeki yatırımcılara dağıtılacaktır.  QUAD ise bu platformun ana tokenıdır. ICO satışı bittikten sonra yatırımcılar tarafından satın alınmış olan EQUAD tokenleri, Quadrant platformuna uygulanabilecek olan QUAD’a taşınacaktır.

 • Soft Cap: $  3 milyon USD
 • Hard Cap: $ 20 milyon USD
 • Kabul EDİLEN COİNLER : ETH
 • Fiyat: 0,05 USD = 1 eQuad

Yol Haritası

Takım

Referanslar

Web sitesi: https://www.quadrantprotocol.com/

Teknik İnceleme: https://www.quadrantprotocol.com/whitepaper.pdf

BTT ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3676988.0

Facebook: https://www.facebook.com/quadrantprotocol/

Twitter: https://twitter.com/explorequadrant

Telegram: https://t.me/quadrantprotocol

 

 

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

5 thoughts on “Merkezi Olmayan Verileri Eşleştirmek İçin Blok Zinciri Destekli Devrimsel Yaklaşım: Quadrant Protokolü

  Senem Aksevim

  (26 Eylül 2018 - 06:53)

  Kripto para dünyası her geçen gün beni şaşırtmaya devam ediyor. çok ilginç ve güzel bir fikir.

  Ayşen Aksoy

  (6 Ekim 2018 - 07:05)

  Elinize sağlık , Başarılı bir yazı olmuş. Konuyu güzel özetlemişsiniz.

  Sabiha Elvan Atol

  (1 Kasım 2018 - 05:05)

  Son girdiğim icolardan hep zarar ettim. Bu tarz bilgilendirici yazılar yatırım sürecinde karar vermemizi kolaylaştırıyor .

  Şeyda Nur Arikan

  (7 Kasım 2018 - 14:19)

  Tam tamamına bir koyup beş almalık proje, takibe aldım.

  Pekcan Aksöz

  (30 Kasım 2018 - 14:18)

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de altyapısı çık sağlam.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir