Blok Zinciri Üzerinde Yeni ve Devrimsel Bir Depolama Yaklaşımı: Arweave

 

Teknolojideki inanılmaz değişiklikler ve gelişmeler başta bilim olmak üzere, her alan ve sektörde büyük değişim ve gelişmelere yol açmaktadır. Artık şirketler ve işletmeler yatırımlarının büyük bir kısmını teknoloji ağırlıklı hizmetlere yönlendirmektedirler. İnsan emek ve gücünün yerine almaya başlayan uygulamalar, yazılımlar, programlar, yapay zeka ve nesnelerin interneti kavramları daha popüler olmuşlardır. Hem üretim kapasitesinin artması hem de daha kaliteli mal ve hizmet üretmek isteyen iş dünyası, aynı zamanda mevcut verileri kullanıp analiz ederek daha çok satış ve kar elde etmek için küresel çapta reklam ve tanıtım çalışmalarına başlamışlardır. Bu süreçte devreye giren ve teknoloji dünyasına devrimsel çözümler sunan blok zinciri ve beraberinde hayatımıza giren kripto paralar da hem şirketlerin teknolojik yatırımlarını hem de finansal yaklaşımlarını değiştirmiştir. Artık blok zincirinin hem hızlı ve güvenli hem de hem de şeffaf ve ekonomik hizmet sunabilme imkanı vermesi çok tercih edilmesine yol açmıştır. Ancak şirketlerin ve işletmelerin varlıklarının devamı ve daha karlı geleceklerine ilişkin kararlar alabilmeleri, hedefler koyabilmeleri veriye bağlıdır. Veri günümüz dünyasının altını veya petrolüdür. Verilen güvenilir ve geçerliliği koruyacak şekilde toplanması, depolanması, değerlendirilmesi çok önemlidir. Bu aşamada veri depolama ise günümüz teknoloji dünyasındaki en önemli konulardan biridir. Blok zinciri ortaya çıktığından beri mevcut sorunların çözümü noktasında ilerlemeler kaydedilmişti. Ancak bildiğimiz tipik blokajların veri depolanması ile ilgili bir sürü önemli problemler vardır. Özellikle bu problemler, blok zinciri üzerindeki depolama yapılabilmesi için yüksek ücretler içerdiğinden mevcut engelli blokların üstüne entegre edilecek yeni üçüncü taraf protokolleri gerektirmektedir.

Bundan dolayı, tipik blokajlarla, içeriklere erişim sağlayabilmek için her zaman bir maliyet bulunmaktadır ve içerik sürekli olarak da depolanamamaktadır. Gelişen ve küreselleşen dünyada internet ve bizlere getirileri sayesinde bilgi ve veriye duyulan ihtiyaç artmış, artık her bilgimiz ve verilerimiz dijital dünyada kaydedilir olmuştur. Veri depolama talepleri katlanarak artacağından dolayı ölçeklenebilen ve merkezi olmayan düşük maliyetli bir veri depolama protokolüne ihtiyaç duyulmaktadır.

İşte bu süreçte de Arweave yaklaşımı, blockweave adlı bir blok zinciri benzeri yapı üzerinde yeni bir veri depolama protokolü olarak ortaya çıkmıştır. Bu yeni yaklaşım ilk kez tamamen kalıcı, düşük maliyetli veri depolama olanağı sağlayan yeni bir erişim kanıtı olan konsensüs mekanizması üzerine kurulmuştur. Bizim bildiğimiz diğer blokajlardan farklı olarak, Arweave platformu veri ekonomisinin bel kemiği olmak için gerçekten ölçeklenebilir bir altyapı oluşturmuştur.  Burada devrimsel bir işlem hızına ulaşan bu yaklaşım daha fazla madencinin oluşturulan bu ağı benimsemesi ve aynı zamanda depolamayı daha ucuz hale getirmesiyle her zaman ağ geliştirme sürecini daha da iyileştirecek bir yol izleyecektir.

Arweave yaklaşımında yapılmak istenen blok örgüsü adı verilen yeni bir blok benzeri yapıyı sunmaktır.  Blockweave, ise ilk defa ölçeklenebilir bir şekilde on-zincir depolama sağlamak için tasarlanmış bir platform olarak karşımıza çıkmıştır. Bu sistemde depolanan veri miktarı arttıkça, mutabakat için ihtiyaç duyulan miktar azalır ve bu da veri depolama maliyetini azaltmaktadır.  Arweave ise öncekilerden farklı olarak, doğrulana bilirlik garantisi vererek, ağın değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamak için çok esnek ve dinamik bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Ek olarak Arweave, madencilerin sistemde sadece önceki blokları ve rastgele seçilmiş eski blokları tutmasını şart koşarak, geniş ölçeklenebilirlik becerilerini kazanmasını sağlar. Bu süreçte bir blok her yeniden kaldırıldığında, başka bir ‘hatırlama’ bloğu seçilmektedir. Sadece geri çağırma bloğunu tutanlar, bir sonraki bloğu başarılı bir şekilde seçebilir.  Ayrıca madenciler, depoladıkları bloğun miktarıyla orantılı olarak ödüllendirileceklerdir.  Madencilerin, diğer madencilerin yapamadıkları bloğun bölümlerini saklamaları bir blok ödülünü alma şansını arttırdığından dolayı tavsiye edilmektedir.

Arweave’in bir özelliği de bütünüyle yeni bir internet altyapısı sunma ile beraber, geleneksel internette bulunan arşivleme sayfalarını desteklemektedir. Bunun faydası ise kullanıcıların kurum veya grubun kontrolü dışında merkezi olmayan bir ağ üzerinde değerli sayfaların da güvence altına alınmalarını sağlamaktadır. Bu nasıl mı olacak? Cevap çok basit yapılması gereken sadece kullanıcıların geleneksel internet üzerinde bulunan sayfalarını Arweave üzerinde yalnızca birkaç token ve tek bir tıklamayla yansıtabilecekleri bir web tarayıcısı uzantısı. Bütün bunlara ilaveten bu sayfalar Arweave’ye kaydedildikten sonra arşivlendikleri formda kullanıcıları tarafından her zaman alınabilecek ve kullanılabileceklerdir.  Sonuç olarak hem kalıcı ve hem de doğrulanabilir bir bilgi depolama yöntemi sağlayarak Arweave, internetin daha özgür kalmasını sağlayacaktır.

Token Bilgileri

Token sembol : AR
ICO fiatı : 1 AR = $0.73 USD
Kabul edilen Coin: ETH
Hardcap: 8,700,000 USD
Total supply: 66,000,000
İCO da satılan miktar : 20,6%

Ortaklar

Takım

 

Referanslar

Web Sayfası: http://www.arweave.org/

Telegram: https://t.me/arweave

Github: https://github.com/ArweaveTeam/arweave

Özet Rapor: https://arweave.org/files/arweave-lightpaper.pdf

Medium: https://medium.com/@arweave

Twitter: http://twitter.com/ArweaveTeam

Facebook: https://www.facebook.com/ArweaveTeam/

Reddit: http://reddit.com/r/Arweave/

BTT BOUNTY: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3485308.0

BTT ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2066098.0

goraset: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=158678

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

7 thoughts on “Blok Zinciri Üzerinde Yeni ve Devrimsel Bir Depolama Yaklaşımı: Arweave

  Merve Ece Altıok

  (5 Ekim 2018 - 03:43)

  Tam tamamına bir koyup beş almalık proje, takibe aldım.

  Emre Ayberk Akfırat

  (5 Ekim 2018 - 16:54)

  Bu ico çok enteresan. bence tutacak bir fikir.

  Müyesser Akyildirim

  (7 Ekim 2018 - 06:58)

  Son girdiğim icolardan hep zarar ettim. Bu tarz bilgilendirici yazılar yatırım sürecinde karar vermemizi kolaylaştırıyor .

  Paksoy Ateş İlkim Can

  (7 Ekim 2018 - 09:02)

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Başarılı olacaklarıkonusunda şüphem yok.

  Adıgüzel

  (8 Ekim 2018 - 09:44)

  Tam tamamına bir koyup beş almalık proje, takibe aldım.

  Senem Aksevim

  (9 Ekim 2018 - 16:31)

  Kripto paralar ile bu kadar çok işlem yapılabilmesi çok devrimsel.

  Şeyda Nur Arikan

  (13 Ekim 2018 - 09:35)

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir