MADENCİLİKTE DEVRİM YARATACAK YAKLAŞIM: NODE Haven

Dünyamızdaki teknolojik gelişmeler internetin hayatımıza girmesi ile birlikte inanılmaz bir artmıştır. Özellikle bilim yapılan yeni keşif ve buluşlar internet sayesinde anında coğrafi sınırlar aşma suretiyle dünyanın dört bir tarafında ulaşır olmuştur. Bu sayede sağlıktan eğitime, tarımdan iş ve finans dünyasına kadar her alanda etkisini gösteren bu gelişmeler hepimizin ve toplumların hayatını doğrudan etkilemiştir. Özellikle yeni nesil teknoloji olarak kabul edilen blok zincirini hayatımıza girmesi ile birlikte devrimsel bir şekilde kripto paralar karşımıza çıktı. Bitcoin ile başlayan kripto paraların serüveni yaklaşık on yıl içinde iki binlere yaklaştı. İş ve finans dünyası da yaşanan bu gelişmeleri ilgi ve merak içinde takip etmeye başladı.  Bazı büyük şirketler kripto paralara mesafeli olarak yaklaşsa da blok zincirinin devrimsel özelliklere sahip olduğu kabul etti ve yatırımlarını buna göre şekillendirmeye başladı. Artık yakın gelecekte, bankacılık sisteminin de blok zincirine dahil olacağına ve kripto para entegrasyonlarını tamamlayacaklarına kimsenin kuşkusu da kalmadı. Bütün bu gelişmelerin temelinde ise kripto paraların mutfağı tabir edilen ve kripto paraların piştiği bir alan var ve bu da madencilik. Bitcoin’in kurucusu SatoshiNakamoto, 2008’in Bitcoin tanıtım belgesindeki ifadelerindenmadenciliğe geniş çaplı erişimi öngördüğünü anlayabiliyoruz. Bahse konu yıllarda, herhangi bir kişi madencilik kanalı iledünyanın her hangi bir yerindenBitcoin ağının güvence altına alınmasına ve yaptığı madencilik karşısında ödüllendirilmesi sürecine dahil olabiliyordu.

Şimdilerde ise Satoshi’nin ortaya koyduğu orijinal erişilebilirlik vizyonu gelişen teknoloji ve koşullar ile birlikte kökten değişmiştir. Artık madencilik bireysellikten öte şirketlerin bir yatırım alanı olarak gördüğü büyük bir sektör haline gelmiştir. Bunun sonunda da çok daha güçlü ve verimli madencilik yöntemleri uygulamaya konularak önceki yöntemler tedahülden kalkmıştır. Satoshi’nin Bitcoin ile başarmaya yönelik hedeflerinin çoğu sonuca ulaşmış oldu.  Ancak, Bitcoin’in madencilik yapısında meydana gelen sorunlar bu sistemin değişmesine de vesile oldu. Önceden Bitcoin hepimizin kişisel bilgisayarları (CPU) ile üretilebilmekteydi. Bundan bir süre sonra ise bilgi işlem (hash) gücünü en üst düzeye çıkarmak için teknolojik bir yarış başladı.  Bu teknolojik rekabetteki ilk aşama, madencilikten CPU’lu video kartlarına (GPU) geçiş yaparak tamamlandı. Sonuç olarak GPU madenciliği ise ASIC madenciliği yani kriptopara birimi için tasarlanmış çok daha güçlü uygulamaya özgü entegre devre (ASICs) çipleri tarafından yapılmaya başlamıştır. Halen, ASIC yongalarının karmaları işleyebildiği hız, önceki herhangi bir teknolojiden katlanarak artmaktadır. Böylece de ASIC madenciliği, modern madenciliğinin zirvesini temsil ederken en kârlı yatırım aracı olarak da anılmaya başlamışlardır.

Bu alandaki en büyük problem, merkezi konumdaki  ASIC üreticileri, madencilik donanımına kimin sahip olduğunu ve ne zaman karar vereceğini belirlemek suretiyle “merkezi olmayan” kripto para değerlerine destek veren donanım altyapısı ve mevcut akışı kontrol edebilmektedirler. Böylece madenciliğin en kazançlı ve karlı olduğu dönemlerde deçok hızlı bir şekilde satışların artmasına neden olmaktayken üretim çalışmalarını da sınırlanmaktadır. Bu sürecin sonunda da, madencilerin en karlı olduğu dönemlerde üçüncü taraf satıcılar olan aracılar sebebi ile fiyat artışı oluşur.

Bütün bu sorunları çok iyi tespit eden NODE Haven yaklaşımı, kendi kripto para birimine sahip olan ve ASIC kripto madencisi geliştirme ve üretim sürecini temsil eden büyük bir topluluk olarak bitcoin ve kripto para değerleriyle ilgili önemli konuları ele almak için kurgulanan yeni ve devrimsel bir kripto projesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu NODE Haven, merkezi olmayan şifreleme sistemi veya modeli olarak, mevcut çip üreticilerinin aksine bağımsız kripto madenci operatörlerininen lehine olacak şekilde hareket etmeyi teşvik edecektir. Ek olarak NODE Haven, madencilik topluluğunun daha iyi seçenekleri hak ettiğini düşünerek dünyanın her yerindeki madencilerle birlikte hareket ederek madencilik dünyasını merkezden uzaklaştırma çalışmalarını başlatmıştır.

NODE Haven, sunduğu hizmet gelişmiş kripto madenciliği ekipmanları ile sınırlı değildir. Örneğin yapay zeka madenciliğini destekleyen yapay sinir ağları, video kodu dönüştürmeyi optimize etmek gibi birçok alanda çeşitli uygulamalar için yeni ve özelleştirilmiş blok zinciri donanım çözümleri de geliştirmektedir. Sonuçta,NODE Haven madenciliği gelecek nesil ASIC madencilerinin gelişimini ve üretimini finanse etmeyi hedeflemektedir. Bitcoin ve Altcoinler için NODE Haven tarafından sunulan ana ürün ve alternatif olan yeni bir ürün geliştirme aracı (PDV) kullanılmaktadır. Bir ekosistemin gereği olarak, PDV yöneticileri ürettikleri ürünlerin karşılığı olarak daha sonra da kullanılabilecek tokenlar ile ödüllendirileceklerdir.

NODE Haven Madenciliği ve NODE tokenı ile ilgili daha fazla bilgi için internet sitesini https://nodehaven.com ya da teknik raporu https://www.nodehaven.com/assets/node-whitepaper.pdf inceleyebilirsiniz.

Token Bilgileri ve Satışı

Yol haritası ve teknik raporda da görebileceğiniz gibi, kuruluşu 2018’den öncesine uzanan platformun piyasaya sürülmesinin ardından, hem halka hem de özel yatırımcılara uygun bir fiyatla sunulan planlanmış bir tokenteklifi bulunmaktadır. NODE Haventokenı bir ERC20 tokenıhaline getiren etherium blok zincirinin içine yerleştirilmiştir.

 

Yol Haritası

Referanslar

https://www.nodehaven.com/

https://www.nodehaven.com/assets/node-whitepaper.pdf

https://t.me/NODEhaven

https://www.nodehaven.com/assets/nodehaven_presentation.pdf

https://bountyhive.io/browse/NODE%20Haven

bountyhive ref link: https://bountyhive.io/r/goraset
Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

7 thoughts on “MADENCİLİKTE DEVRİM YARATACAK YAKLAŞIM: NODE Haven

  Özde Acarkan

  (2 Ekim 2018 - 07:47)

  Tam tamamına bir koyup beş almalık proje, takibe aldım.

  İclal Akkoyun

  (11 Ekim 2018 - 15:47)

  Çok ayrıntılı yazı olmuş, çok güzel bilgiler içeriyor. Elinize sağlık.

  Mehmetcan Akay

  (13 Ekim 2018 - 01:02)

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de altyapısı çık sağlam.

  Nesibe Nurefşan

  (13 Ekim 2018 - 03:31)

  Bu tarz projeleri son dönemde çok görmeye başladım. umarım başarılı olurlar.

  Edip Attila

  (27 Ekim 2018 - 21:28)

  Bu ico çok enteresan. bence tutacak bir fikir.

  Ayşen Aksoy

  (29 Ekim 2018 - 18:48)

  Özellikle whitepaperı güzel ve ayrıntılı olarak düzenlenmiş. özenerek hazırlanmış. Bu projeye emek verildiğini gösteriyor.

  Mazlum Altan

  (20 Kasım 2018 - 02:10)

  Kripto paralar ile bu kadar çok işlem yapılabilmesi çok devrimsel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir