Merkezi Olmayan Hosting İçin Devrimsel Çözümler Sunan Yaklaşım: Denet

İnternetin devrimsel bir şekilde hayatımıza girmesiyle birlikte teknolojinin ve bilimin bu zamana kadar hiç olmadığı kadar ilerlediğini, baş döndüren bir hızla keşif ve buluşların her alanda arttığını fark etmeye başladık. Bilgiye her zamankinden daha da yakınlaştık ve birkaç tıkla kütüphaneler dolusu bilgiye ulaşabilir olduk. Evden çıkmadan bilgisayar başından ya da akıllı telefonlarımızın kullanımı ile birlikte dünya ile iletişim kurmaya başlarken, bir yandan coğrafi sınır tanımadan alışveriş yapabilirken, bir yandan da hiç gitmediğimiz bir ülkede online eğitime kayır yaptırdık. Bir yandan çocuğumuzun ders notlarını ve okula devam veya devamsızlığını cep telefonumuzdan takip ederken, bir yandan da evimizin, işyerimizin faturalarını internet üzerinden ödeme konforuna kavuştuk. Bir tuş ile dünyanın öteki ucundaki çocuğumuza para gönderebildiğimiz gibi sosyal medya platformları vasıtasıyla sanki yanımızdaymışçasına onunla konuşma ve anı paylaşma imkânına sahip olduk.

Belli ki sayamayacağım ve satırlara sığdıramayacağım kadar engin bir deniz misali faydası ve getirileri olan internet olmasaydı ne olurdu diye sorduğumda herhalde hayatımızın sonunun gelmesi ile eşdeğer bir cevap almam gerekir. Günümüzün küreselleşen iş ve finans dünyası başta olmak üzere her sektör ve alan, devletlerin ve bankaların faaliyetleri tamamen internet üzerinde yürümektedir. Birkaç saatliğine bile internet imkânımız elimizden alınsa dünyanın bizler için kapalı bir hapishaneden farksız hale geleceğini artık hepimizi fark etmiş durumdayız. İstatistiklere de bakıldığında dünya nüfusunun neredeyse yarısından fazlası internete erişim imkânına sahip ve bu teknolojiyi kullanıyor.

 

Artık insanlar interneti iş aramaktan tutun, kişisel web sayfasındaki paylaşımlarına kadar her amaç için kullanıyor ve internet üzerinden para kazananların oranı hiç de azımsanacak bir rakam değil. Küreselleşen dünyamızda web sayfalarının sayısı artık 1,8 milyarı çoktan aşmış ve her geçen gün de bu sayı katlanarak artmakta. Kullanıcıların tercihlerine göre web sunucularındaki uygulamalar da hızla değişiyor. İnsanlar, şirketler yani bütün kullanıcılar içerik popülerliğini arttırmak için yüksek çözünürlüklü web akışları başta olmak üzere daha fazla yeni hizmet ve yani teknoloji satın almakta. Artık teknolojik gelişmelere bağlı olarak büyük ve küçük bütün işletmelerin, şirketlerin ticari faaliyet ve operasyonlarının internete kayması dijital eğilim ve iletişim modellerinin bir gereksinimi olarak veriye duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. Bu kadar içerik hacminin büyümesi de ek olarak veri depolama alanı gerektirmektedir. Bu yüzden pazarda en çok talep gören ve dinamik alanlardan biri de bulut depolamadır.  İçerik pazarı bu kadar büyüdükçe de piyasadaki bulut depolama talep oranları da artacaktır. Aslında web ortamında verileri depolarken aslında hepimiz güvenlik başta olmak birçok öneli konuyu göz ardı etmekteyiz. Bilginin kaybolması durumunda ortada sorumlu bulamayız ve zararımızı tazmin etme şansı da neredeyse yoktur. Yine bir dava durumunda iş ile ilgili sır niteliğindeki bilgiler çok kolay bir şekilde 3. Kişilerin eline geçebilmektedir. Bu saydıklarım ve bunlar gibi mevcut birçok problemin varlığından dolayı DeNet yaklaşımı, merkezi olmayan yeni bir bilgi teknolojileri kapasitesi ağı oluşturmayı hedeflemektedir.

Kısaca bahsedecek olursak DeNet,  tamamen merkezi olmayan bir veri depolama ve web barındırma hizmetidir.Dünya üzerindeki tüm verilerin konulması, depolanması ve işlenmesi için bilgi teknolojileri kapasitelerinin sağlanması ve kiralanması noktasında yeni bir merkezi olmayan ağ oluşturmayı hedeflemektedir. DeNetyaklaşımı hem güvenli ve yüksek kaliteli hem de ucuz olmak üzere bir altyapı ile  merkezi olmayan bir platform oluşturmayı hedeflemektedir.

 

Kısaca amacını ise web hosting pazarındaki mevcut verimsizliği, bilgi işlem gücünün kullanımı ile birlikte düzeltmektir. Bütün bunlardan dolayı hem sahiplerine daha fazla gelir getirmek hem de müşteri çözümleri noktasında geleneksel merkezi depolardan daha kaliteli bir hizmet sunmayı taahhüt etmektedir. DeNet bütün bunları yaparken de yeni nesil teknoloji olan blok zincirinin deva gücünü de kullanacaktır. Ayrıca platform yapılan bütün iş ve işlemlerde kişisel verilerin gizliliğini ve güvenliğini garanti altına almayı garanti etmektedir.

DeNet çalışma prensibi olarak, mevcut merkezi bulut tabanlı hizmetlere bir alternatif oluşturmak suretiyle, merkezi olmayan bir platform olarak, kişisel verilere erişmek için üçüncü tarafların kullanamadığı boşlukları ve güvenlik açıklarını kapatmayı amaçlamaktadır.Bu süreçte DeNet, sistemindeki tüm verileri kullanıcının bilgisi dahilinde olmak üzere tam kontrollü olarak şifreli bir durumda depolamaktadır. Bu depolanan dosyalar ile ilgili nerede ve ne yapılacağını dikte edecek bir kurum da bulunmamaktadır. Sonuç olarak DeNet sistemi, coğrafi olarak dünyanın herhangi bir yerinde yedek kopyaların oluşturulmasına izin verdiği için veriler daha da güvende kalmaktadır. Ayrıca DeNet herhangi bir internet kullanıcısının istediği zaman erişebileceği ücretsiz bir platform olarak hepimizin hizmetindedir.

Bu devrimsel projenin kampanya çalışmaları Bountyhive isminde çok başarılı ve kurumsal bir şirket tarafından yapılmaktadır. Bu da DeNet platformunu başarılı bir ICO dönemine daha da yaklaştıracaktır.

Token Bilgileri

Takım

Referanslar

https://denet.pro/

http://alpha.denet.pro/fm/source/whitepaper/WP_EN.pdf

https://www.facebook.com/denet.pro.hosting/

https://t.me/denet_chat

https://bountyhive.io/browse/DeNet

 

bountyhive ref link: https://bountyhive.io/r/goraset
Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

7 thoughts on “Merkezi Olmayan Hosting İçin Devrimsel Çözümler Sunan Yaklaşım: Denet

  Saime Avıandı

  (29 Eylül 2018 - 23:02)

  icolara artık eskisi kadar başarılı olamıyor. Kaliteli projeleri bulmak zorlştı. Butarz değerlendirme yazıları işimizi kolaylaştırıyor.

  Rubabe Gökçen Atlı

  (4 Ekim 2018 - 00:55)

  Son girdiğim icolardan hep zarar ettim. Bu tarz bilgilendirici yazılar yatırım sürecinde karar vermemizi kolaylaştırıyor .

  Nebahat Ansen

  (10 Ekim 2018 - 06:34)

  Blockchain teknolojisi 21. yüzyılda devrim yaratacak. Bu tarz projeleri önümüzdeki yıllarda daha da sık görmeye başlıycaz.

  Cihan Akarpınar

  (10 Ekim 2018 - 14:57)

  Konuyu kısa ve net özetlemişsiniz. elinize sağlık.

  İzlem Arınç

  (12 Ekim 2018 - 21:30)

  Kısa ve net, trik noktaların hepsine değinmişsiniz. Elinize sağlık güzel yazı

  Zeynep Nihan Aydınlıoğlu

  (2 Aralık 2018 - 03:44)

  Benimde beğenerek takip ettiğim bir proje, konuyu çok güzel özetlemişsiniz.

  Ahmet Ruken Altay

  (7 Aralık 2018 - 03:51)

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Başarılı olacaklarıkonusunda şüphem yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir