Merkezi Olmayan Yönetim Sistemi: DAOstack

Günümüz dünyası teknolojinin baş döndüren gelişimi ile birlikte her yeni güne bir başka gelişme, buluş ve yenilikle uyanmaktadır. Özellikle internetin keşfi ve devrimsel bir şekilde hayatımıza girmesi sonucunda bilgi ve bilim dünyanın her köşesine ulaşmaktadır. Ayrıca küreleşme ile birlikte aslında bilim, teknoloji, eğitim, sağlık,  finans ve iş dünyası gibi her alan ve sektörde küreselleşmiştir. Bunun birçok avantajı ve getirisi bulunmaktadır. Artık aradığımız her bilgi, haber ve dokümana evimizde otururken bile tabletlerimizden, akıllı cep telefonlarımızdan girebilmekteyiz. Bütün bu gelişim ve değişimler aslında insanoğluna her alanda en rahat, konforlu ve refah bir yaşam sunabilmek ve hayatını daha pratik hale getirebilme çabasının bir sonucudur. Burada bütün sektörlerde kullanım alanı bulan ve yeni nesil teknolojinin bize hediyesi olan blok zincirinin yaşamımıza girmesi ile hem güvenlikli oluşu ve hızı hem de şeffaflığı ile birlikte düşük maliyeti kripto paraları beraberinde getirmiştir. Bu devrimsel yenilikle birlikte hayatımız ve alışkanlıklarımız bir yandan değişmeye başlarken bir yandan da bu alandaki değişim ve yenilikleri merak içinde izler olduk. Bu süreçte her gün yeni bir fikir ve proje ortaya çıkmaktadır. Ancak merkezi olmayan özerk organizasyonlar, yeni nesil teknoloji blok zinciri alanındaki en zeki beyinlerin hayal güçlerini kullanarak ortaya yeni fikirler ve yaklaşımlar sunmaktadırlar. Ancak web sitelerinde verdikleri sözlere ve taahhütlere rağmen maalesef çoğu soyut bir fikir olarak kalmaktadırlar. Başarısızlığın en önemli noktası, merkezi olmayan blok zinciri yönetişimi için sağlam çerçevenin olmamasıdır.  İşte bu aşamada ortaya çıkan ve sorunu çok iyi tespit eden DAOstack, mevcut problemleri çözmek için sahnededir. Daha detaylı bilgi için DAOstack’un internet sitesini https://daostack.io/  ya da teknik raporu https://daostack.io/wp/DAOstack-White-Paper-en.pdf  inceleyebilirsiniz.

Kısaca DAOstack, işbirliğinin geleceğini katalize etmek için tasarlanmıştır. Burada daha önce hiç olmadığı kadar geniş bir insanın topluluğunun işbirliği yapmasını, en doğru kararları alabilme için blok zincir temelli merkezi olmayan yönetişimin kullanılmasını sağlamaktadır. DAOstack aynı zamanda kolektif zekâ için bir işletim sistemi veya DAO’lar için bir WordPress olarak da adlandırılmaktadır. Çalışmalarına 2018 yılında başlayan bu yaklaşımda, modüler akıllı sözleşme çerçevesi, dostça bir javascript geliştirici ortamı ve teknik bilgi gerekmeden herkesin merkezi olmayan bir organizasyon oluşturmasına veya katılmasına izin veren sezgisel bir kullanıcı arabirimi bulunmaktadır. Buradaki amaç DAOstack token satışından gelecek gelirin birçoğunun, GEN token topluluğunun ve itibar sahiplerinin kaynakların tahsisi için teklifler oluşturacağı bir DAO fonu tarafından yönetime ayrılmasıdır.

Burada aslında yukarıdaki resimden de anlaşılacağı gibi DAOstack yaklaşımı ve GEN Tokenı, işletmelerdeki  işbirliği veya yönetişim, merkezi olmayan yatırım fonlarının işletilmesi ve Wikipedia gibi merkezi olmayan iyileştirme sistemlerinin yönetilmesi gibi durumlarda kullanılabilen Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar (DAOs) için bir işletim sistemi sunmaktadır. Burada ulaşılmak istenen nokta; teknolojilerine yönelik hedefler, kitlesel örgütlenme, yönetim ve karar alma mekanizmalarını güçlendirmek için yardımcı olmayı hedefledikleri, milyonlarca üyeye sahip olan blok şirketleridir. Bu aşamada sistem, yönetişim için akıllı sözleşmeler ve bir JavaScript geliştirici içermekte olan Ethereum tabanlı bir arşiv de dahil olmak üzere, blok zincirindeki kolektif değer yönetimi için teknik bir yığın ve protokol tarafından desteklenmektedir.

Bütün bu anlatılanlar ışığında DAOstack’ın oluşturduğu yönetişim için kurgulanan işletim sistemi, Ethereum blok zinciri üzerine kurulu dört ana katmandan oluşmaktadır. Bunlar;

 • ArcHives: DAOs ile DAOstack üzerine inşa edilen Dapps arasında birlikte çalışabilirlik sağlayan bir ortak kayıtlar kümesidir.
 • Ark: DAO’lar için yönetişim protokollerinin oluşturulmasına izin veren yazılmış yığınlar ve akıllı sözleşme kütüphanesinin temel katmanıdır.
 • js: Geliştiricilerin, kuruluşlarına uygun uygulamaları ve özel ara yüzleri kolayca oluşturmasını sağlayan JavaScript ön arabirimidir.
 • Uygulama katmanı: Sistemi sergilemek ve bünyeye adaptasyonu desteklemek için DAOstack, ilk uygulamayı Alchemy adlı yığında oluşturmuştur. Bu katman, herkesin DAO oluşturmasına, karar verme ve yetenek paylaşım merkezlerine katılmasına ve hatta istenirse kuruluşa özgü bir ERC20 şifreleme belirtisi oluşturmasına imkân verecek merkezi olmayan kuruluşlar için bütçeleme ve kaynak ayırma için bir kullanıcı arabirimini oluşturmaktadır.

Token Satışı ve Dağıtımı

GEN, DAOstack ekosisteminin doğal bir göstergesi olan tokenıdır ve teklifleri teşvik etmek veya bir organizasyon içindeki bir proje için kullanıcıların dikkatini çekmek için kullanılacaktır. Teklifler, tokenlar ile artırılabilecektir. Ağa katkı sağlayanlar, sistemin geliştirilmesine, tanıtımına ve erken uyarlanmasına destek verenler tokenlar ile ödüllendirileceklerdir.

 • Token Sembolü: GEN
 • Hard Cap: 30 milyon dolar
 • Toplam Arz: 100.000.000
 • Token başına fiyat: $ 1
 • Kabul: ETH
 • Minimum katkı: en az 100.000 $

Yol Haritası

Takım

Referanslar

Web sitesi: https://daostack.io/

Teknik İnceleme: https://daostack.io/wp/DAOstack-White-Paper-en.pdf

Yotube: https://youtube.com/c/daostack

Twitter: https://twitter.com/daostack

Telegram: https://t.me/daostackcommunity

Medium: https://medium.com/daostack

Github: https://github.com/daostack

BTT Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3334839.0

BTT ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3334795.0

 

Ether  Adress:  0x612E9cD74668cF5EB3629238f025d3107ED01662
Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

6 thoughts on “Merkezi Olmayan Yönetim Sistemi: DAOstack

  Yasin Şükrü Arap

  (29 Eylül 2018 - 22:27)

  Blockchain teknolojisi 21. yüzyılda devrim yaratacak. Bu tarz projeleri önümüzdeki yıllarda daha da sık görmeye başlıycaz.

  İlkay Ramazan Ankara

  (2 Ekim 2018 - 14:42)

  Son dönemde yatırım yapmayı düşündüğüm nadir projelerden biri. bu değerlendirmede benim düşüncemi destekler nitelikte.

  Bedirhan Lütfü Akşamoğlu

  (13 Ekim 2018 - 10:32)

  Kripto paralar ile bu kadar çok işlem yapılabilmesi çok devrimsel.

  Murat Sinan Ayaz

  (26 Ekim 2018 - 23:32)

  Elinize sağlık , Başarılı bir yazı olmuş. Konuyu güzel özetlemişsiniz.

  Semina Aktuna

  (12 Aralık 2018 - 01:46)

  Hem yenilikçi fikirlere sahip bir proje hem de altyapısı çık sağlam.

  Büşra Gül

  (22 Aralık 2018 - 19:45)

  Bu ico çok enteresan. bence tutacak bir fikir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir