Lojistik Ve Tarım Alanlarındaki Problemler Skyfchain’in Blok Zinciri Tabanlı Drone’ ları İle Çözülüyor

Artık günümüz dünyası her geçen gün başka bir teknolojik gelişme ve yenilikle uyanmaktadır. İnanılmaz bir hızla ilerleyen bu gelişmeler sayesinde de hem bizlerin hem de sağlıktan eğitime, tarımdan finans ve iş dünyasına kadar her sektörde bu gelişmeler etkili olmaya başlamıştır. İnsanoğlu hiç olmadığı kadar bilgiye ve bilime daha yakınlaşmıştır. Özellikle internetin hayatımıza girmesi ile birlikte artık her iş ve işlemlerimizi, alışverişlerimizi, okula kayıtlarımızı, muayene sonuçlarımızı evden çıkmadan yapar olduk. Tabi ki artık bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları sayesinde dünyamızı aslında bu küçük cihazların içine sığdırmaya da alıştık. Aslına bakarsanız sadece insanlar değil, finans ve iş dünyası, şirketlerde teknolojiyi son demine kadar kullanma, yatırımlar için ciddi bütçeler ayırmaya başladırlar. Özellikle çok güvenli, hızlı ve ekonomik maliyeti ile hayatımıza giren yeni nesil blok zinciri teknolojisi de beraberinde kripto paraları devrimsel bir şekilde hayatımıza soktu. Artık hem şirketler ve işletmeler bir yandan blok zinciri teknolojisini bünyelerine adapte ederken bir yandan da kripto para yatırımları ile ilgilenmeye başladılar.  Burada blok zincirini kullanan şirketler hem şeffaf yapısı hem de üst düzey güvenlik sunmasının avantajlarından yararlanmaktadır. İşte bu süreçte hem ekonominin çeşitli sektörlerinde lojistik hizmetlerinin maliyetini azaltmak hem de uygulamalarının coğrafi kapsamını genişletmek amacı ile SKYFchain isminde insansız hava kargo araçlarının yönetimi, kontrolü, geliştirilmesi ve uygulanması için blok zinciri temelli bu platform ortaya çıkmıştır. Daha detaylı bilgi için internet sitesini https://www.skyfchain.io/ ve teknik raporu https://fpivc.box.com/v/SKYFchainWhitePaper inceleyebilirsiniz.

SKYFchain İşletim Platformu yani SKYFchain OP ise hem lojistik ve hem de tarım alanlarındaki problemleri çözmek için endüstriyel kargo SKYF uçağı sağlayan blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir B2R (robotlar arası) platformdur. Kısaca SKYFchain projesi, ekonominin birçok sektörü için gerekli hizmetleri sunan insansız kargo araçları için büyüyen pazar hedeflemektedir. Platform kullanıcılarının bu alandaki maliyetleri azaltma potansiyeli, projenin ümit vermesini ve hizmetlerinin talepte bulunmasını sağlayacaktır.

Bütün bunlar ışığında SKYFchain’in en büyün avantajı blok zincirine dayalı projeler oluşturmak için gerekli teknik bilgi ve deneyime sahip güçlü bir ekibe sahip olmasıdır. Yönetim ek olarak dronların geliştirilmesi için yatırım çekmede deneyimine de sahiptir.

Bu proje yine uzun vadeli sözleşmelerin yapılmasına yardımcı olabilecek ve dolayısıyla topluluktan daha fazla dikkat çekecek olan büyük şirketlerden ilgi de görmektedir. Bu aslında bu projenin gelecekte çok işlevsel olacağına ve gelişeceğinin en önemli işaretidir.

Bu platformda hizmet verecek drone aşağıda sıraladığım amaçlar için de kullanılabilecektir. Bunlar;

 • İhtiyaç duyulan hayati gıdanın, kurtarma ve sağlık ekiplerinin ulaşması mümkün olmayan örneğin doğal afet alanları gibi zorlu yerlere ulaştırılması.
 • Gemiler, petrol platformları, deniz lojistik merkezleri için posta, yedek parça vb. gibi acil küçük ve orta büyüklükteki kargoların teslimatının yapılabilmesi,
 • Kamyon taşımacılığına ek olarak, SKYF drone, tarımda, bitki hastalıklarını tespit etmek için hava fotoğrafları çekmek, pestisitler, gübreler ve kurutucular ve yangın söndürme yapmak gibi amaçlarla da kullanılabilecektir.

Teknik rapordan okuduğum kadarıyla,  SKYF dronlarını kullanmak için tarım ve lojistik sektöründeki öncü ve kurumsal şirketlerle ile görüşmelere devam etmekte ve NGK Slavneft ve Pony Express ile test uçuşlarına yönelik hazırlıklarını yürütmektedir. Ayrıca SKYFchain OP platformu, helikopterler ve gemiler gibi mevcut pahalı lojistiklere bir alternatif sunmayı amaçlamaktadır. Yine teknik rapora göre, helikopter ve SKYF drone arasındaki teslimat hizmetlerinin maliyetindeki fark 10 kata kadar çıkabilmektedir.

Projedeki bir başka gelişme de Aralık 2017’de bir proje uçağı için ilk gösteri uçuşu gerçekleştirilmesidir. Muhtemelen yakın gelecekte de başka uygulamalar da bu çalışmaları takip edecektir. Şirketin ayrıca şu anda, test edilmiş iki SKYF dron modifikasyonu da bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, SKYF CARGO – 150 kg taşıma kapasiteli bir uçak ve 350 km’ye kadar uçuş menzili, ikincisi ise SKYF MARINE  adı verilen korozyon korumalı bir drondur.

SKYFchain, dünyada dikey kalkış yapabilme yeteneğine sahip ilk ağır kargo drone’dur.  Ayrıca şaşırdığım ve inanamadığım bir konu da, SKYFchain dronlar 400 kg’a kadar maksimum yük taşıyabilmesi ve 350 km’lik bir yarıçapa kadar gidebilmesidir. Dronlar ayrıca farklı hedefleri, ulusal düzenlemeleri ve hava koşullarını karşılamak için devletler içinde çalışabilecektir. Bu inanılmaz bir gelişmedir. Burada önemli bir destek olmadan, genç şirket düzgün bir şekilde işlev görmeyecek ve gelişmeyecektir. Bundan dolayı ICO döneminde desteklemesi bu harika projenin hayata geçmesine yardım edecektir.

Ek bilgi olarak ana platform katılımcı kategorileri ve SKYFchain ile ilişkilerini sıralayacak olursak, bunlar;

 • Geliştiriciler ve üreticiler: SKYFchain ile sigorta, finansman ve müşteri alımlarının yapılabilmesi,
 • Lisans sahipleri: geliştiricilerin ve üreticilerin uçakları için müşterilerinin yanı sıra benzersiz planlar ve avantajlar kazanılması,
 • Teknik hizmetler: platform katılımcılarına teknik destek ve hizmet sağlanması,
 • Operatörler ve son kullanıcılar: dronların kullanımı, akıllı sözleşmelerin yapılması ve yürütülmesi ile iş ve işlemlerin yürütülmesi,
 • Yetkililer: kendi bölgelerindeki insansız uçaklar için mevcut güzergâhları yetkilendirmek ve kontrol etmek,
 • Analistler: çeşitli dron modelleri için analiz ve puanlama sağlamaktır.

Sonuç olarak, SKYFchain OP platformu, hem büyük kurumsal müşteriler hem de küçük şirketler için belirtilen hedef endüstrilerde popüler hale gelecektir çünkü açık bir şekilde teklif edilen ürünlerin diğer teknik çözümlerden daha avantajlı olduğu görülmektedir.

Token Satışı ve Dağıtımı

 

Yol Haritası

Takım

Referanslar

İnternet sitesi : https://www.skyfchain.io/

Teknik İnceleme: https://fpivc.box.com/v/SKYFchainWhitePaper

Telegram : https://t.me/SKYFchain

Twitter : https://twitter.com/SKYFchain

Facebook : https://www.facebook.com/SKYFchain-2030350540582744/

Medium : https://medium.com/@SKYFchain

Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCOQGr2WRwstVWUrMztCxUsw

ANN : https://bitcointalk.org/index.php?topic=2799527

BOUNTY : https://bitcointalk.org/index.php?topic=2996537

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

7 thoughts on “Lojistik Ve Tarım Alanlarındaki Problemler Skyfchain’in Blok Zinciri Tabanlı Drone’ ları İle Çözülüyor

  Mustafa Burhan Askın

  (28 Eylül 2018 - 18:48)

  Kripto para tutkunları için güzel bir proje olmuş. Başarılar dilerim

  Mustafa Burhan Askın

  (28 Eylül 2018 - 21:50)

  Son girdiğim icolardan hep zarar ettim. Bu tarz bilgilendirici yazılar yatırım sürecinde karar vermemizi kolaylaştırıyor .

  Almina Avcı Özsoy

  (8 Ekim 2018 - 08:57)

  Kısa ve net, trik noktaların hepsine değinmişsiniz. Elinize sağlık güzel yazı

  Rima Altıparmak

  (12 Ekim 2018 - 17:23)

  Kripto para dünyası her geçen gün beni şaşırtmaya devam ediyor. çok ilginç ve güzel bir fikir.

  Erna Aluç

  (3 Kasım 2018 - 04:40)

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Başarılı olacaklarıkonusunda şüphem yok.

  Kutlu Alibeyoğlu

  (4 Kasım 2018 - 11:45)

  ICO sürecini yakından takip ediyorum. yatırım yapmayı düşündüğüm nadir projelerden biri.

  Ercüment Akıncılar

  (1 Aralık 2018 - 02:51)

  Özellikle whitepaperı güzel ve ayrıntılı olarak düzenlenmiş. özenerek hazırlanmış. Bu projeye emek verildiğini gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir