Datareum ile Verilerinize Daha Karlı Biçimde Sahip Olacaksınız

Dünyamızda teknolojik gelişmelerle birlikte her sektörde büyük gelişmeler ve değişmeler yaşanmaktadır. Artık bütün yatırımlar işgücü yerine, teknolojik araçlara, akıllı robotlara, gelişmiş makinalara doğru kaymaktadır. Küreselleşme süreci ile birlikte sınırların neredeyse ortadan kalkması, internet sayesinde bilgiye ve veriye ulaşma, haberleşme gibi imkânların çok artması işletmeler ve şirketlerin de büyüme ve gelişme stratejilerini değiştirmiştir. Önceden bulundukları yerde birkaç mağaza açan şirketler, mal ve malzemelerini satmak için kıtalararası yeni pazar arayışlarına girmişlerdir. Artık işletmeler hem daha kaliteli hem de daha aranan ürünler üreterek potansiyel müşterilerinin dikkatlerini çekmeye çalışmaktadırlar. Bütün bu süreçte ise müşterilerin neden hoşlandıkları, neyi sevdikleri, yedikleri, kullanma alışkanlıkları hep üretim, pazarlama ve satış aşamasında işletmelere yol gösterici olmaktadır. Evet, bilerek ya da bilmeden yaptığımız veya yapmadığımız her iş ve işlem birer veridir. Cinsiyet, boy, kilo, eğitim durumu, trafik kayıtlarımız, sağlık bilgilerimiz, kredi kartı çıktılarımız hep birer veridir ve şirketler bu muazzam bilgi kaynağına her zaman ihtiyaç duymaktadırlar.

Bu veriler, şirketlerin gelecek planlarını yapmakta, hedef belirlemekte ve hangi malı kime satacağının yolunu göstermektedir.  Bu kadar önemli olan veri için çağımızın petrolü ya da altını diyenler de vardır. Biz bilerek veya bilmeyerek binlerce değişkene konu olan verilerimizi bir karşılık almadan vermekteyiz ve bu verileri toplayanlarda bunları satarak milyarlarca dolarlık paralar kazanmakta. Verilerimiz haberimiz olmadan akıllı cihazlarımızdan, tarayıcı çerezlerden, alışveriş aktivitelerinden, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarından alınan isimlere, yerlere, doğum günlerine, sosyal medya alışkanlıklarına, kredi kartı etkinliklerine kadar her alanda bizlerden alınmakta ve kar yapmak isteyen şirketlere satılmaktadır. Örneğin ne zaman daha önce alışveriş yaptığım mağazanın yanından geçsem ya da yaklaşsam hemen o mağaza ile ilgili indirimler cep telefonuma mesaj olarak gelmekteydi ve bunu bir müddet sonra alışveriş bilgilerimin mağazanın elinde olduğunu ve telefonumun onun dolaşım alanına girdiği anda bilgilendirildiğimi anladım. Yani x ve y koordinat verilerim bile çok basit bir mağazanın elinde idi.

Veri toplama endüstrisi, yaklaşık 200 milyar dolarlık tahmini değere sahiptir. Bu sektörün çok daha fazla büyüyeceğini tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok. Ancak bu verilerimiz çok güvensiz merkezi sistemlerde saklanıyor.  Her an bir korsan saldırı hedefi olacak verilerimiz maalesef bazen de Facebook ya da benzeri şirketler tarafından satılıyor. İşte bu süreçte ortaya çıkan Datareum platformu, tüketicilerin yüksek kaliteli verilerini gönüllü olarak satmaları noktasında aradaki veri simsarlarını ortadan kaldırırken adil, saydam, teşvik edilmiş, merkezi olmayan ve gizli bir pazar yaratarak yukarıda bahsedilen sorunlara çözümler sunmaktadır. Daha fazla bilgi için internet sitesini  https://www.datareum.net ziyaret edebilirsiniz.

Yeni nesil blok zinciri teknolojisinden yararlanan Datareum, piyasadaki aracıları ortadan kaldıracak ve eşler arası veri aktarım araçlarını ve merkezi veri depolama ile ilgili riskleri kullanıcılara özellikli olarak sağlayarak geliştirecektir. Burada Datareum, kişisel bilgilerinizi çok basit fakat ileri güvenlik sağlayan yeni bir platform sağlayarak sahip çıkıyor.

Datareum, veri üretimi için sosyal medya platformları, web tarayıcıları, çevrimiçi mağazalar ve IoT cihazları gibi tüm alanları barındıran yönetilebilirliği kanıtlanmış bir pazar yeri geliştirmeyi planlamaktadır.

Datareum, blok zinciri teknolojisini temel alan yeni bir veri yönetimi çözümleri oluşturacaktır.  Veriyi talep edenler ve bu veriyi temin edenler bu platformdaki veri alışveriş süreci için iki aktördür. Veri piyasası, akıllı sözleşmelere dayalı olarak işletilen platformda mevcuttur. Bu platforma isteyen herkes kayıt olabilmekte ve verilerini platformdaki güvenli alanda saklayabilmektedir. Bu süreçte verilerin erişimi kullanıcı tarafından kontrol edilecek ve veri talep eden şirketlerle paylaşmak istediği veriye karar verme hakkına kendisi bizatihi sahip olacaktır. Ayrıca bu platformun Andriod ve IOS uygulaması kullanıcıların kullanımlarına hazır olmaktadır.

Sonuç olarak, Datareum platformu yüksek kaliteli veriler için bir pazar yeri sağlamaktadır. Veri sağlayan kişiler verdikleri veriler her satıldığında DTN tokenı kazanacaklardır.

Token Satışı ve Dağıtımı

Token satışı ile ilgili daha fazla bilgi için teknik raporu https://www.datareum.net/whitepaper.pdf inceleyiniz.

Token Ön satış 28 Nisan 2018’de başlayacak.

1 DTN = 0.03 USD

Soft Cap: 500.000 USD

Hard Cap: 18million USD

Yol Haritası

Takım

Referanslar

Web sitesi: http://www.datareum.net/

Teknik Rapor: http://www.datareum.net/whitepaper.pdf

Twitter: https://twitter.com/datareum

Facebook: https://www.facebook.com/datareumdtn

Medium: https://medium.com/datareum

Telegram: https://t.me/datareum

Reddit: https://www.reddit.com/r/icocrypto/comments/86sthg/datareum_dtn_decentralized_marketplace_for_data/

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/18522969/

Github: https://github.com/datareum/smartcontract

BTT ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3189049

BTT Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3115745

Did you like this?
Tip criptoturk with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to criptoturk

Scan to Donate Bitcoin Cash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to criptoturk

Scan to Donate Ethereum to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to criptoturk

Scan to Donate Litecoin to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to criptoturk

Scan to Donate Monero to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to criptoturk

Scan to Donate ZCash to criptoturk
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Please follow and like us:

Yazar: criptoturk

7 thoughts on “Datareum ile Verilerinize Daha Karlı Biçimde Sahip Olacaksınız

  Aklar Çörekçi

  (2 Ekim 2018 - 04:41)

  icolara artık eskisi kadar başarılı olamıyor. Kaliteli projeleri bulmak zorlştı. Butarz değerlendirme yazıları işimizi kolaylaştırıyor.

  Sabiha Elvan Atol

  (3 Ekim 2018 - 11:34)

  Güzel yazı, çok bilgilendirici olmuş.

  Ahmet Raşit Akoğuz

  (8 Ekim 2018 - 09:14)

  Her geçen gün blockchain teknolojisinin kullanan projeler artıyor. içinden başarılı olacakları tutturursak güzek karlar bırakabilir.

  Nuhaydar Akbilmez

  (8 Ekim 2018 - 10:09)

  Son girdiğim icolardan hep zarar ettim. Bu tarz bilgilendirici yazılar yatırım sürecinde karar vermemizi kolaylaştırıyor .

  Kerime Aydoğan Yozgat

  (12 Ekim 2018 - 07:41)

  Bu projenin iyi işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Umarım başarılı olabilirler.

  Yaşar Utku

  (12 Ekim 2018 - 07:45)

  Son girdiğim icolardan hep zarar ettim. Bu tarz bilgilendirici yazılar yatırım sürecinde karar vermemizi kolaylaştırıyor .

  Berker Akkiray

  (13 Ekim 2018 - 20:53)

  Tam tamamına bir koyup beş almalık proje, takibe aldım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir